| alexmihailul a întrebat:

Salutare TPU stie cineva de ce calculatorul nu imi detecteaza telefonul cand il conectez cu cablul usb si nici telefonul nu detecteaza calculatorul vreau sa descarc pozele pe calculator dar nu pot si nu stiu de ce

21 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Exista doua tipuri de cablu:
- cablu de incarcare si
- cablu de date
Daca nu-ti "simte" de loc conectarea, atunci nu ai comunicare intre telefon si calculator.
Cauzele pot fi:
- folosesti cablu de incarcare in loc de cablu de date - incearca sa conectezi alt telefon prin acelasi cablu
- mufa telefonului este defecta - cu alt telefon merge conectarea prin acelasi cablu
- nu functioneaza mufele USB din calculator - se verifica conectand un stick de memorie pe o intrare USB. Daca il "vede" calculatorul, atunci incearca sa copiezi pe el uun fidier oarecare de pe calculator.
- in telefon trebuie setata conectarea orin mufa USB - verifica la setarile telefonului.

| Violleta2022 a răspuns:

Este cablul de transfer rupt~!

| dannyel86 a răspuns:

N-ai spus ce telefon ai si ce sistem de operare ruleaza pe acesta. Unele telefoane cer confirmarea pentru se conecta la alte dispozitive, de aceea e recomandat sa te uiti la optiunile de pe ecran cand conectezi cablul de date usb.

| alexmihailul explică (pentru dannyel86):

Allview p6 Pro Android 6.0

| dannyel86 a răspuns (pentru alexmihailul):

Din cate inteleg, in trecut ai putut conecta telefonul la calculator pentru a transfera fisiere.
Chiar daca ai ales optiunea "incarcare", ar fi trebuit la urmatoarea conectare sa te intrebe din nou ce doresti sa faci in acel moment. Poate s-a oprit aceasta functie din setarile telefonului. Ar fi bine sa verifici. Tot ca o confirmare, conecteaza telefonul la alt pc/laptop, ca sa observi daca se manifesta la fel.

| SuNaM a răspuns:

Ok,fii atent ar trebui sa vezi daca ai driver-ul pentru USB...ce telefon ai? Poti intra in device manager si ultima sectiune, Universal Serial Bus, vezi daca apare un semnul exclamarii galben, daca da e din cauza driverului pe care il descarci de pe net.

| alexmihailul explică (pentru SuNaM):

Ok. dar ar mai fi ceva de spus nu a fost asa mereu inainte cand conectam cablul pe telefon ma punea sa aleg mai multe lucruri adica ce sa citeasca calculatorul sau cv gen numai poze, numai muzica. sau doar incarcare si am dat odata pe incarcare de atunci nu imi mai detecteaza doar se incarca

| Kyttynna a răspuns:

Probabil ai probleme cu mufa usb de la calculator fie s-a uzat cablul.

| alexmihailul explică (pentru Kyttynna):

Am incercat in toate 3 mufe de la 2 Pc diferite si am incercat si cu alt cablu

| dannyel86 a răspuns (pentru alexmihailul):

Poate acest video te ajuta!
https://www.youtube.com/watch?v=mc9uboAIQjE

| alexmihailul explică (pentru dannyel86):

Ma uit la video si revin dupa sa iti zic daca a functionat

| dannyel86 a răspuns (pentru alexmihailul):

Ok! Astept confirmarea. happy Sper sa functioneze.winking

| alexmihailul explică (pentru dannyel86):

Uf tot nu merge si i-am dat si restart am schimbat de pe charging only da tot nu merge oare sa fie de la calculator?

| dannyel86 a răspuns (pentru alexmihailul):

E posibil si asta. Conecteaza-l la alt calculator/laptop.

| alexmihailul explică (pentru dannyel86):

La ora asta nu pot dar o sa incerc maine sa vad si apropo am intrat si la device manager si nu e nici de acolo

| dannyel86 a răspuns (pentru alexmihailul):

Vii maine cu un raspuns si poate gasim solutii alternative pana atunci.

| alexmihailul explică (pentru dannyel86):

Ok multumesc mult de ajutor

| alexmihailul explică (pentru dannyel86):

Salut, am incercat si la alt calculator si tot nu mege si chiar trebuie sa il conectez urgent mai sunt ceva solutii? pana acum am schimbat 3 cabluri, am incercat la 2 calculatoare diferite in porturi USB diferite si nu stiu ce sa mai fac chiar nu imi dau seama de ce nu merge

| dannyel86 a răspuns (pentru alexmihailul):

Scoate cartela si acumulatorul, apoi monteaza-le la loc si incearca o corectare.
sau
Scoate numai cartela sim si conecteaza telefonul fara sim la calculator.
sau
Sterge memoria cache din telefon (nu memoria interna!), care pastreaza anumite setari ale aplicatiilor.
E tot ce am gasit pana acum ca solutii alternative.