| Robotziii a întrebat:

Salutare TPU, va rog sa imi oferiti si mie niste sfaturi de optimizare pentru un pc mai vechi (windows 7)

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

In primul rand foloseste Windows 7 Home Premium.
Variantele Professional si Ultimate contin chestii inutile pentru un utilzator de rand, servicii si procese ce ruleaza in fundal si consuma aiurea resurse.

Chiar si la Home Premium s-ar putea sa existe cateva procese pe care nu le doresti active. Le poti opri usor DACA stii ce faci si de ce anume te poti lipsi,... din Services.
(click dreapta pe un serviciu / Properties / Startup type : alegi Manual sau Disabled / apesi Stop daca e activ / Apply / OK)

In rest, foloseste si aplica tot ce a zis Sokey, mai putin ultima.
Update-urile sunt binevenite in 95% dintre cazuri. sau mai mult.

Ce componente ai exact?
Ai curatat sistemul? (aproximativ 1 data pe an, cu compresorul de aer sau tub cu aer comprimat)
Ai schimbat pasta termica?

| flixbuster a răspuns:

Da detalii despre configuratia hardware.

| cfrtobias a răspuns:

Ai windows 7; 32 bit sau cati rami ai?

| sokey a răspuns:

Dacă vrei ca pc-ul sa îți meargă mai bine, clar sa nu îl încarci cu programe ce consuma foarte mult (mai ales CPU). În plus de asta, Lasă-l fără antivirus și alege o tema ce nu consuma mult. Curata-l cu ccleaner dacă da rateuri și părerea mea e sa nu faci update-uri.