| FlorinBlondu a întrebat:

Salutare tuturor am cumparat un laptop la mana a 2-a recent cu windows 10 pe el si am intampinat urmatoarea problema.Are un i7 gen 4, dupa o perioada de timp imi arata ca am alt tip de procesor Intel(R) Pentium(R) CPU 3825U @ 1.90 GHz. As vrea sa stiu de ce nu mai imi arata i7 cum imi arata acum cateva zile. e posibil sa fie vreun driver ceva de vina sau windowsul? Deasemenea am si un nVIDIA 920m 4gb, imi arata ca am 4gb acum imi arata 2gb.Multumesc

14 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Arunca o privire cu AIDA64 sau CPU-Z.

| FlorinBlondu explică (pentru GabiDumitrescu):

Tot asa imi arata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur are i7? Pentru ca iti arata tie este un dual core cu hyper threading activ.

| FlorinBlondu explică (pentru anonim_4396):

Prima data cand l-am verificat scria i7 si de asta ma gandesc poate e ceva de la drivere sau windows

| FlorinBlondu explică (pentru anonim_4396):

M-am folosit prima data de canyourunit sa testez anumite jocuri si imi arata i7, astazi imi arata procesorul asta.Am incercat din device manager sa le sterg am restartat laptopul de vreo 3 ori si nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru FlorinBlondu):

Pai dar sincer, nu vad treaba driverelor iti spun foarte sincer, niciodata nu are treaba driverul de procesor, el este auto-instalat, pentru ca fara el nu functioneaza pc-ul, de aia ma mira, sigur jocul ala, iti arata ca ai i7, sau iti arata ca face cumparatie intre un i7 si pc-ul tau?laughing Oricum, daca asa apare cu aida, asa ai, i7 100% nu ai.

| peperonies a răspuns:

Ce apare in cpu-z aia e.

| FlorinBlondu explică (pentru peperonies):

Varainta cu 3805u se pare ca e adevarata. Intrebare e posibil sa modifici denumirea lor chiar si dupa restart?

| peperonies a răspuns (pentru FlorinBlondu):

Eu cred ca nu ai vazut tu bine. procesorul e acelasi cap coada. nu trebuie instalate drivere sau nimic. placa de baza stie ce procesor are pe ea.

| FlorinBlondu explică (pentru peperonies):

Inteleg ceea ce vrei sa-mi explici, dar cand am verificat dxdiag, device manager, si propietatiile de la my computer erau exact cum am precizat, dupa aceea am rulat un auto detect pc specs, si mi le-a vazut tot asa, dar astazi s-a nimerit sa ma uit si sa vad asta

| peperonies a răspuns (pentru FlorinBlondu):

Ok dar cpu-z l-ai instalat?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti sa spui denumirea si modelul laptopului? Vezi ca modelul este scris pe spate pe o eticheta.