| bogdan2012 a întrebat:

Salutare tuturor! Am o intrebare, cum sau daca pot modifica un motor electric (220w) sa ii schimb sensul de rotatie prin apasarea unui buton?! Tin sa mentionez ca motorul are un fel de buton de sens, cand il ponesc fara sa apas butonul face un zgomot ciudat( bâzâit) si fluctueaza energia, iar rotorul se invarte foarte incet spre mai deloc, iar cand apesi butonul de sens, merge perfect. El momentan se invârte contra acelor de ceasornic. Dorinta mea este sa il montez la un mini pod rulant si voi fi nevoit oricum sa ii pun condensator, cum il pot modifica sa ii schimb directia de mers dintr-un buton? Dau funda, multumesc!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Din ce spui tu aici, mă tem că nu se poate.
E vorba despre un motor asincron de c.a. cu rotor în scurtcircuit, corect?
Aici http://mec.upt.ro/dolga/SAII_9.pdf la pagina 19 ai scheme teoretice de pornire corectă a unui astfel de motor. Dacă era trifazat, ai fi putut schimba și sensul de rotație.

| AwGenetix a răspuns (pentru mihai69):

Doar el stie ce tip de motor e. unul cu putere de 220 Wati.

| AwGenetix a răspuns (pentru AwGenetix):

Dacă e de tipul celor din microunde, nici nu au sens definit.
sensul rotației e definit mecanic, la start.

încearcă un forum unde sa pui măcar imagini

| mihai69 a răspuns (pentru AwGenetix):

Asta crede el că știe. Cel mai probabil e vorba despre un motor de c.a. de 220 V, nu W (Wați). 220 e un număr uzual pentru tensiune, nu pentru puteri nominale.