| nashu40 a întrebat:

Salutare tuturor!
Am o intrebare strict pentru cunoscatori. Mi-am luat un televizor Samsung 55TU7072, Smart, 4K Ultra HD, crystal display. Daca mai are cineva acest televizor, il rog sa-mi spuna cum si daca a reusit sa schimbe ordinea canalelor. Am ajuns in meniu la editare canale dar acolo nu ma ajuta nimic, nu am pe ce sa apas ca sa selectez programele si sa le schimb ordinea.
Si mai am o intrebare, daca stie cineva: merita diferenta dintre un 4k obisnuit si un crystal display? Adica e cu adevarat o diferenta sau au imaginea la fel?
Dar cel mai important este sa reusesc sa schimb ordinea canalelor.
Multumesc anticipat si o seara buna tuturor!

2 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

La prima nu stiu
incearca sa te uiti daca ai o solutie de favorite, in general asa se aranjeaza canalele cum vrei tu
sau
https://www.samsung.com/......l-numbers/

cat despre crystal display, Samsung zice ca da:
https://www.youtube.com/watch?v=Y_n2XVjxUFk

| F4r4Num3 a răspuns:

"Merita diferenta intre un 4k și un crystal display? Adica e cu adevărat o diferenta sau au imaginea la fel?"

Ca și claritate nu prea e diferență. Diferență e la culori. Crystal Display are niște culori mai săturate și mai bine contrastate. Calitatea culorilor e mai bună.
Diferențe prea mare între un panou 4K normal și un crystal nu sunt.
Acel televizor deține un procesor (Dacă imi aduc bine aminte) care procesează imaginea, contrastul și culorile de unul singur fara să faci tu cine știe ce reglări la imagine.

Adevarul e că dacă ști să calibrezi bine culorile un panel 4K normal poate să se vadă aproape la fel de bine ca un Crystal Display.