| Bibyboss a întrebat:

Salutare tuturor.
Am o sursa PC de 600W Deluxe Dual Core si ceva s-a ars in ea. Am demontat-o am curatat-o si am observat ca un pin de la alimentarea coolerului de pe placa se misca. Clar era dezlipit (o sa-l lipesc inapoi). Intrebarea e ce piesa se putea arde pentru ca coolerul era clar oprit, ori pornea cand si cand?
Am ceva cunostinte de electronica dar nu foarte multa.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate ca nu-i ars nimic! Poate ca este doar dezlipit! Era buna o poza! Numai un meserias care vede isi poate da seama.

| Simpatic a răspuns:

Nu-ti mai bate capul cu o amarata de sursa ci cumpara una noua. Au si aceste surse condesatoare in ele si multe alte piese, normal ca ceva se poate arde in anumite conditii.
Daca zici ca te pricepi putin la electronica ar fi trebuit sa stii sa identifici bobine, relee, condensatoare etc
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/62/PSU-Open1.jpg