| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor am si eu o problema pe care am observat-o de ceva timp. Detin in prezent un Iphone 12 Pro Max iar cand incerc sa pun un story cu o melodie pe Instagram efectiv mi se blureaza si se vede la o calitate slaba. Acelasi lucru se intampla si cand incerc sa trimit cuiva o poza direct din telefon pe messenger pe Facebook dar daca intru pe camera Facebook nu se vede. Mentionez ca aceasta problema nu imi apare daca incerc sa vad fotografiile sau story-urile altora doar ale mele, de asemenea pozele originale sau puse pe Whatsapp se vad foarte bine. Va las mai jos un exemplu, am incercat toate metodele, pe vechiul Iphone X nu aveam aceasta problema dar nu stiu daca e de la telefon sau nu.
- Inainte de upload : https://scontent.fcnd1-1.fna.fbcdn.net/......7161_n.jpg
- Dupa upload : https://scontent.fcnd1-1.fna.fbcdn.net/......3989_n.jpg

13 răspunsuri:
| Alice270246 a răspuns:

Mda...nu știu care ar putea fi cauza dar îți recomand să îți instalezi un antivirus, ar putea fi asta problema, iar dacă nu merge cu antivirus, apelează la un prieten sau cineva care se pricepe la telefoane.
Acesta e antivirusul pe care îl folosesc eu și sunt foarte mulțumită: Bitdefender Antivirus Free.
____________________
Dacă răspunsul meu te-a ajutat, sau ți-a plăcut, apasă pe fundă pentru a marca acest lucru.

| doctorandus a răspuns (pentru Alice270246):

Nu exista antivirus pentru iPhone. De ce? Pentru ca un program pentru iOS nu poate scana alte programe instalate pe iOS.

| Alice270246 a răspuns (pentru doctorandus):

Păi acest antivirus l-am descărcat de pe Magazin Play

| doctorandus a răspuns (pentru Alice270246):

Daca ai Magazin Play, inseamna ca nu ai iOS. Nu ai iPhone, ai Android.

| Alice270246 a răspuns (pentru doctorandus):

Păi da

| Alice270246 a răspuns (pentru doctorandus):

Dar este aceeași chestie... doar că pe iOS se numește altfel

| doctorandus a răspuns (pentru Alice270246):

Pe iOS nu exista antivirus. Poate exista VPN cu internet filtrat contra malware, dar nu poate exista antivirus.

| doctorandus a răspuns (pentru Alice270246):

Dr.Web a dedicat o pagină separată acestui număr cu o explicație destul de detaliată a motivului pentru care este imposibil în principiu să creezi un program antivirus pentru iOS:
„Ca toate sistemele de operare, iOS este vulnerabil. Dar fiecare aplicație din iOS are propriul context, un spațiu închis în memorie. Programe pentru terți, care includ antivirusuri, nu pot accesa sistemul de fișiere al altor aplicații. Adică, arhitectura existentă, în principiu, nu face posibilă accesarea fișierelor și a zonelor memorie cu acces aleator unde rulează alte aplicații. "

https://bazava.ru/......usnyh.html

| Alice270246 a răspuns (pentru doctorandus):

Doamne dar greu înțelegi. Antivirusul acesta îl descarci, nu îl ai direct pe iOS?‍♀️

| Alice270246 a răspuns (pentru Alice270246):

Scuze, fără semnele de întrebare și acea iconiță...

| doctorandus a răspuns (pentru Alice270246):

Nu poti descarca niciun antivirus pentru iOS. Pentru iOS *nu exista* antivirus.

| doctorandus a răspuns (pentru Alice270246):

Pe scurt: toate antivirusurile pentru iOS sunt escrocherii, iar compania Apple nu le permite existenta in App Store.

Cel mai sigur mod de a fi banat de Apple este sa vinzi antivirus pentru iOS.