| User234588 a întrebat:

Salutare tuturor. Am un Acer aspire 5750 echipat cu un cpu i3, 8gb ram, ssd de 120 si placa video dedicata nVIDIA 540m. Problema este cand ma joc pubg sau alt joc dupa vreo 5 minute de joc incepe si scade cu 50% luminozitatea si incepe sa clipească butonul de on/off moment in care dupa 10 secunde se stinge. Am monitorizat cpu si gpu si in joc au undeva la 67 de grade, laptop-ul este curățat recent, schimbată pasta termoconductoare... am reinstalat si eu dows-ul am crezut ca este de la drivere... tot asa face, ceva idei? Pasta termoconductoare este deep cool z3

5 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Ai baterie suficienta?
E posibil ca laptopul sa conserve bateria daca e la un nivel destul de slab. Tine-l la incarcat cat timp te joci.

| Strepix a răspuns:

Instalează driverul plăcii video.
Asigura te ca pornești jocul prin placă video dedicată.

| User234588 explică (pentru Strepix):

Este... am instalat driverele originale de la invidia de pe site compatibile acum am văzut cred ce are imi taie alimentare si cred ca ma.lasa alimentatorul ca il scot din mufa si il bag iar functioneaza perfect de aici scădea luminozitatea

| bogdan324 a răspuns (pentru User234588):

Laptop-ul si placa video sunt setate pe high performance?

| User234588 explică:

Am găsit de la ce este baieti alimentatorul nu este al lui de 90w in loc de 4.67 A, cel care il am eu are doar 2.7A...