| thesinalex a întrebat:

Salutare tuturor,
Cum pot "îmbunătăți" pixeliu dintr-o imagine(poza)?

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Serios? Urmaresc in Olanda emisiunea cu identificati faptasul a Politiei olandeze si pot sa-ti spun ca multe imagini arata ca si cum ar fi fost filmate cu gioarse. Nici ei nu pot face din rahat bici. Chiar si alea care zic ei ca le-au facut "upgrade". Nu poti recrea o informatie care nu a fost captata.

| johnnny123 a răspuns:

Pixelii unei imagini reflecta cantitatea de informatie vizuala capturata de camera.

Nu poti "îmbunătăți" pixelii, pentru ca asta ar insemna sa produci informatie suplimentara din nimic.

Exista cel mult softuri care pot face anumite extrapolari care pot duce la o sporire aparenta a calitatii imaginii, dar nu este o imbunatatire reala.

Filmele alea in care un detectiv se uita la o fotografie facuta cu un telefon si face "enhance" pana cand vede reflexia criminalului in marginea unei lame de ras sunt o mare tampenie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia-ti o camera mai buna.

| Lovelypeaches100 a răspuns:

Nu poti face asa ceva e ca si cum ai vrea sa faci dintr-o paine doua, nu poti sa faci o imagine pe care ai facut-o tu acum 1 luna in concediu sa aiba calitate mai mare...

| doctorandus a răspuns (pentru Lovelypeaches100):

Ai un demo pe https://deep-image.ai/

Dar trebuie sa stii ca e cam triserie.

| Vlad082004 a răspuns:

Nu poti

| geneicon a răspuns:

O aparat foto bună este cea mai bună soluție.
Dar, în unele cazuri, „upscaler" ajută. Aici am vorbit despre „deep-image".
Aș recomanda, de asemenea - icons8.com/upscaler/
gratuit, fără înregistrare