| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp prietenul meu imi spioneaza telefonul, imi stie toate conversatiile de pe Facebook messenger, mail-uri, whtsapp etc. La telefonul meu nu are acces fizic (cel putin in ultimele luni) si sunt absolut sigura ca nu stie nicio parola a conturilor de socializare. Intr-un moment de slabiciune mi-a spus ca imi poate spiona telefonul prin conexiunea wifi de acasa, sau ceva de genul. Mi-am dat si eu seama ca asa e deoarece imi cunoaste toate conversatiile care au loc in casa, doar atunci cand sunt conectata la wifi, nu si pe date mobile. Tin sa specific faptul ca lucreaza in programare. Imi poate spune cineva daca este posibila treba asta cu spionajul telefonului prin conexiunea la wifi? Sau e posibil sa imi fi instalat mai demult un program in telefon? Cum as putea sa descopar?

Răspuns Câştigător
| CarcotasulVesel a răspuns:

E mai usor sa instaleze un program, insa ala ar urmarii tot timpul
pe wifi e mai greu de urmarit, dar nici, cinestiece greu

cum poti sa scapi de asta, simplu, acelasi principiu care se aplica atunci cand intrii pe o retea wifi deschisa (open), instalezi un VPN, de exemplu Turbo VPN:

https://play.google.com/......ps/details
https://itunes.apple.com/us/app/turbo-vpn-private-browser/id1365309175?mt=8

e foarte usor de instalat si folosit, iar odata ce ai dat connect, el nu mai poate sa vada nimic, nimic, practic ai o encriptare peste comunicatia wifi

| VictoriaMe a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Multumesc mult! O sa incerc. Daca nu cer prea mult, ai putea sa imi dai mai multe detalii despre cum se face si cum functioneaza urmarirea asta prin wifi?

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru VictoriaMe):

Termenul tehnic se numeste "sniffing", si consta in ascultarea intregii comunicatii (la nivel de paket-e) si apoi punerea ei cap la cap
cel mai celebru program pentru asta e wireshark
https://www.wireshark.org/

si, deja am dat doua mesaje despre asta, se face o confuzie serioasa intre faptul ca, comunicatia wifi e encriptata si nu poate fi ascultata/sniff-arita de catre cineva care nu are parola de ecriptare si faptul ca, daca ai parola de la wifi, poti sa decriptezi toata comunicatia... USOR, merge chiar de pe un telefon mobil

acum, eu am notiuni de hacking, nu multe, dar am, asa ca stiu cam ce se poate si ce nu se poate... in mare cel putin, insa in detaliu, nu stiu foarte multe tool-uri, mai ales ca un programator (cum spui ca e el) poate sa isi faca propriile tool-uri, care nu se gasesc pe internet!

| VictoriaMe a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

SI el cum poate vedea ceea ce fac eu? Doar daca e conectat in timp real, sau poate si dupa ce am avut unele conversatii? Daca le sterg, le mai poate vedea dupa ce au fost sterse?

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru VictoriaMe):

Doar daca e connectat in timp real, daca numai cand esti pe wifi la el acasa iti vede ce faci tu

altfel, e o discutie aici in contradictoriu cu ce se poate si ce nu se poate, asa ca trebuie sa te intreb:

esti SIGURA ca NUMAI atunci cand esti pe wifi la el afla ce faci tu?

si nu altundeva (care inseamna ca ti-a pus o aplicatie in telefon care te spioneaza) si care are mult mai mult sens

| VictoriaMe a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

100% sigura nu pot sa fiu. Dar din ce mi-am dat eu seama, stie doar de discutiile pe care le am atunci cand sunt in casa, conectata la wifi. Si dupa cum am mai spus, s-a scapat si el odata si a zis ca prin reteua wifi imi spioneaza telefonul.

| VictoriaMe a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Si inca ceva: am observat ca cel mai mult stie despre discutiile de pe Facebook messenger si gmail. De whatsapp nu prea l-am auzit sa imi spuna, nici despre sms-uri sau apeluri. Nu stiu daca are vreo relevanta, dar sper sa te ajute sa iti dai sema de mai multe chestii.

| VictoriaMe a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Si l-am surprins de multe ori, cand eram langa el si vorbeam cu cineva pe Facebook, sa deschida laptopul si sa ii apara un scris alb codat pe un fundal negru. Cand il intrebam ce face, imi spunea ca face ceva pentru la munca laughing. Sa inteleg ca atunci imi citea mesajele?

| I23 a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Salut aș dormi să pot vorbi cu tine 5 minute în privat îmi poți accepta și mie cererea de prietenie Mulțumesc anticipat

58 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cu wifi nu are cum. Mai degraba iti stie parolele, contrar a ceea ce crezi tu.

| VictoriaMe a răspuns (pentru darrio2007):

Eu stiu ca atunci cand cineva incearca se se conecteze (cel putin pe gmail) de pe alt dispozitiv, esti notificat. La fel si pe Facebook messenger. Nu?

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru darrio2007):

Imi pare rau ca te contrazic, dar chiar are cum, dpdv tehnic atat timp cat ai aceeasi parola de wifi, e la fel ca si cum wifi ar fi pe open, iar la wifi, spre deosebire de switch, atat timp cat esti in range la device-ul care comunica, poti sa "asculti" toata comunicatia, iar daca ai parola de wifi, poti sa o si decriptezi la fel ca si cum reteaua ar fi pe open

| darrio2007 a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Adica daca eu si altcineva suntem conectati la acelasi wifi, in acelasi timp, vrei sa spui ca pot vedea tot ce comunica celalalt, fara a ma uita in dispozitivul lui? Daca asta inteleg din ce scrii tu aici.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru darrio2007):

Da, poti "asculta", tocmai am dat un raspuns mai sus cu procedeul tehnic in a face asta

| darrio2007 a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Probabil tu stii mai bine. Ai grija cu acele notiuni de hacking.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru VictoriaMe):

Incearca sa iti si scanezi telefonul cu aplicatii de tip antivirus cum ar fi:
avast, malwarebytes, virus total
chiar poti cu toate, pe rand (apoi poti sa le dezinstalezi, daca nu ai un telefon destul de potent)

| darrio2007 a răspuns (pentru VictoriaMe):

Aia e alta treaba. E vorba de securitatea contului respectiv. Nu are legatura cu wifi.

| REMiXDJ a răspuns:

Este posibila acest fel de spionaj al telefoanelor.Prietenul tau cu '' '' ghilimele a instalat pe telefonul tau un program special care face spy si trimite la el or pe telefonul mobil ori in email la el pe internet tot ce faci tu pe telefon.Rezolvarea este simpla - iti salvezi toate numerele de telefon din agenda telefonului, iti scrii pe o hartie ce programe ai in telefon, si apoi pas cu pas stergi tot si setezi telefonul din nou la setarile de fabrica. Apoi cauti pe internet daca la acel model de telefon exista update/upgrade la soft-ul telefonului. Daca exista fa si asta ca este ok. Daca telefonul este blocat pe o retea, du-te la un centru privat reparatii telefoane si deblocari GSM si cerele sa iti faca ei deblocarea ca sa ai telefonul liber pentru toate retelele, cerele tot lor sa iti faca update la soft si sa iti stearga tot din telefon - cei de la aceste magazine rde reparatii si deblocari GSM sunt pe felie si stiu sa faca asta fiindca sunt ''hackeri'' de telefoane - adica baieti destepti.Ptatesti deblocarea si o sa ai telefonul curat. Apoi sfat, pune parola pe SIM si pe telefon si seteaza timpul de maxim 10 minute ca opi telefonul sa se blocheze singur - ca sa al poti folosi vei introduce parola.Si telefonul fiind un bun personal nu se da la prieteni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu are pe wifi cum sa iti citeasca mesajele, probabil iti stie parolele
Schimba ti parolele la toate conturile, deconecteaza te de peste tot si da i papucii

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru suntserios):

Man, tu chiar nu stii tehnologie, am dat un raspuns pentru darrio, citeste-l... e foarte gresit sa crezi ca daca cineva din exteriorul unui wifi cu WPA/WPA2 nu poate sa decripteze comunicatia atunci asta se aplica si la cineva care are parola, pentru cineva care are parola de wifi, e ca si cum comunicatia ar fi in clar, adica la fel ca si cum ar fi open wifi, tu nu ai auzit niciodata ca se recomanda SERIOS un VPN daca esti pe open wifi?!?

| suntserios a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Vezi ca esti ceva pe langa subiect. Stii tu ceva, da nu stii prea bine.

In primul rand, aplicatii de chat precum Facebook sau whatsapp codifica mesajele, asa ca nu prea ai ce sa faci cu pachetele pe care le prinzi prin retea.

In al doilea rand, sevicii de mail, sau Facebook sau ce alte site uri mai foloseste ea folosesc protocolul HTTPS, care, daca nu stii trimite continutul pachetelor securizat. Asa ca mai mult decat niste pachete securizare, ip destinatie, portul 443 pentru ssl si eventual forma unor url-uri nu prea ai ce vedea. Si vorbim totusi de aplicatii mari care nu au unsecure content sa apara vulnerabilitati.

Deci despre ce vorbim?

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru suntserios):

Wifi... vorbim despre wifi, pe wifi se poate

iar tu esti total pe langa pentru ca vorbesti despre cu totul altceva, chiar altceva si anume, tu vorbesti despre browsing, care e o cu totul alta mancare de peste, aplicatiile care nu fac browsing si comunica direct nu numai ca nu folosesc httpS sau ssl, dar e optionala encriptarea in intreaga parte de comunicatie

| suntserios a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Faci o confuzie intre protocoalele ssl / tls si end to end encryption.

Aplicatii precum Facebook messenger, gmail folosesc protocoale securizate de comunicare cu serverele (ssl, tls).

Ce zici tu acolo, te referi la end-to-end encryption, care da, spre exemplu pe Facebook messenger nu este o optiune default, desi este pe whatsapp. Asta permite DOAR celor doi useri sa poate decripta mesajele. Pe cand protocoale precum tls sau ssl permit si serverelor aplicatiilor sa decripteze mesajul insa nu si intermediarilor care intercepteaza pachetele pe traseu.

Nu e nevoie sa ma crezi pe mine, poti sa crezi comunicatul oficial google spre exemplu.

https://gmail.googleblog.com/......urity.html

" Today's change means that no one can listen in on your messages as they go back and forth between you and Gmail’s servers—no matter if you're using public WiFi or logging in from your computer, phone or tablet.
In addition, every single email message you send or receive—100% of them—is encrypted while moving internally. This ensures that your messages are safe not only when they move between you and Gmail's servers, but also as they move between Google's data centers—something we made a top priority after last summer’s revelations."

Da?

Nu ar fi oarecum penibil ca spre exemplu google sa encripteze comunicatia doar in browser si sa lase la liber continutul in aplicatii de mobile? Serios acum, cine ar face asa ceva?

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru suntserios):

Faci confuzie intre wifi (wep, wpa, wpa2) si ssl

| suntserios a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Nu vad ce confuzie as putea sa fac intre cele doua...
Poti detalia asa cum ti am detaliat si eu.

Si as vrea totusi sa contrazici si comunicatele de la google, nu numai pe mine.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru suntserios):

Simplu, eu m-am referit la faptul ca comunicatia pe wifi poate fi interceptata, daca e open sau daca stii parola de wifi
PUNCT

iar, argumentul tau nu are nimic de-a face cu wifi, insa nici macar cu ssl, pentru tu nu intelegi ca aici e vorba de aplicatii NU de browsere sau pagini de web

aplicatiile pot sa aiba propriile protocoale de comunicatie care nu au nici in clin nici pe maneca cu https sau ssl si care pot fi scrise custom cu ce le trece lor prin cap, de exemplu ar putea sa faca ssh daca asa se vrea sau pot chiar sa scrie un protocol pur custom, ca asa vor ei

ca Facebook foloseste encriptare, poate, dar in nici un caz nu TREBUIE sa foloseasca https/ssl

iar din ce am citit pe google twitter, Instagram si snapchat nu se chinuie deloc cu criptare, motivul e simplu, asta e o retea de socilizare, de ce as cripta ceva care oricum ajunge public

totusi cica, ca Facebook si whatsapp ar face-o, dar nu o sa stau 3h sa configurez un sniffer, doar ca sa vad daca am sau nu dreptate

| anonim_4396 explică (pentru CarcotasulVesel):

Vorbești aiureli
whatsapp-ul nu poate fi interceptat de absolut nimeni

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru suntserios):

PS hai sa fac rahatul praf si sa vad ce iese

hai sa uitam de wifi, si de faptul ca are parola, hai sa imaginam un access point, care nu e pe post de router, urmat de un server linux care e pe post e router, sau pe post de bridge intre local si routerul efectiv cu iesire la internet (dar care nu da net decat respectivului Linux, care apoi da la wifi)

ORICE se comunica pe internet v-a trece prin respectivul linux, nu mai trebuie sa decripteze nimic de pe wifi, moment in care poate puna un sniffer si sa vada toata comunicatia...

dupa care, nu stiu daca tu ai auzit, dar ssl-ul poate fi spart, REALLY, e ceva numit "man in the midle" care reuseste sa faca ambele parti sa trimita informatii care apoi pot fi folosite la decriptat

deci hai sa o dam pe paranoia, sa vedem ce se poate si ce nu

| suntserios a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Si eu am zis ca degeaba intercepteaza comunicatia cand ea este encriptata. Deci practic reaspunsul la intrebarea initiala, e ca nu ii poate citi mesajele.

Despre ssl, am inteles acum. Tu nu stii exact care e treaba cu ssl ul.

"(TLS)Transport Layer Security, and its now-deprecated predecessor, (SSL) Secure Sockets Layer, are cryptographic protocols designed to provide communications security over a computer network. Several versions of the protocols find widespread use in applications such as web browsing, email, instant messaging, and voice over IP"

Deci SSL si TLS sunt niste protocoale de comunicatie care pot folosite in orice fel de transfer de date nu doar in cereri de tip http. Pot si sunt folosite si in aplicatii mobile.

"The first step in protecting mobile applications is to choose an appropriate SSL Certificate security measure. There are a few different options available which can be used separately depending on the particular security needs in each situation. "

Cum crezi ca ar functiona miile de aplicatii mobile in care se fac tranzactii banzare fara sa aiba certificate ssl?

De altfel si aplicatiile de mobile fac schimb de informatii via https/https la fel ca si browserul cu serverele.

Twitter daca nu securizeaza, poate nu securizeaza din cauza ca mesajele sunt publice, lucru care nu se intampla messengerul de la Fb.

| suntserios a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Si in scenariul tau, pachetul care ajunge pe linux tot encriptat e. Ca il encripteaza clientul care initiaza transferul.

| VictoriaMe a răspuns (pentru suntserios):

Baieti, nu inteleg mare lucru din ce vorbiti voi pe aici (ma refer la detalii), dar cred ca am inteles ideea principala. Treaba e simpla: el mi-a zis cu gura lui ca face asta prin wifi, iar de faptul ca imi poate citi mesajele de pe Facebook si gmail, sunt sigura 100%. Pe whatsapp sunt aproape sigura ca nu le poate citi. Nu imi stie parolele de la conturi iar telefonul are cod si il tin lipit de mine prin casa happy. Plus ca l-am resetat de multe ori. Pe laptop ar fi posibil sa fie un programel ceva...dat fiind faptul ca el mi-a instalat windows-ul, insa folosesc extrem de rar laptopul pentru retele sociale si mail.

| suntserios a răspuns (pentru VictoriaMe):

Dacă el ți a instalat Windows ul nu era greu sa îți pună un keylogger și sa îți afle parolele, poate tocmai de aia pe whatsap nu poate sa îți vadă mesajele.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Pachetele sunt criptate poate, Dar poti avea un banal keylogger pe acel pc, si nu-ti mai trebuie nici decriptare nici nimic. Indiferent ca e vorba de Facebook, sau altceva.

| VictoriaMe a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta ce inseamna mai exact? E un program pe care il pot gasi si dezinstala?

| Hammurabi a răspuns (pentru VictoriaMe):

După tot ce scrii aici, se pare că tu nu vrei să-i dai papucii maniacului pentru ceea ce a făcut. Vrei doar să găsești o modalitate să-l dezactivezi.
Atunci, să-l porți sănătoasă în continuare.
Îți vei da tu seama ce greșeală ai făcut în momentul ăsta...

| OrdanKarris a răspuns (pentru VictoriaMe):

Voi muierile din ziua de azi sunteti de o ipocrizie totala: tu ca femeie nu ai nici o problema sa postezi pe toate retelele de socializare poze cu tine, selfie-uri peste selfie-uri peste selfie-uri si sa le faci publice pentru toata planeta, iar cand omul cu care esti intr-o relatie declarata/serioasa cauta sa se asigure ca ii esti fidela cerandu-ti telefonul dintr-o data ai o problema de intimitate. Ipocrizie pe fata.

Omul vrea sa se asigure ca nu-si pierde timpul si banii cu tine, si daca pentru toata fidelitatea lui, primeste ce ai tu mai bun de oferit. Vrea sa fie sigur ca nu oferi unui strain ce ai mai bun de oferit, in timp ce actualul tau prieten plateste. Este pretul care-l platesti pentru conceptul de "relatie serioasa". Nu te astepta doar barbatul sa aiba responsabilitati in relatie. Altfel stai naibii singura.

| anonimg a răspuns:

Cand cineva iti spune ca iti cunoaste viata ta privata si tu nu i-ai dat drept la ea, atunci nu trebuie sa te mai intrebi cum poate sa faca asta. Ci chiar in momentul acela intrerupi orice legatura cu omul acela, iti formatezi complet telefonul si pc-ul, iti schimbi numele de utilizator de la router dar si parola, iti schimbi si parola de la fiecare email Facebook si orice retea de socalizare, si niciodata sa nu mai dai acces securitatii in viata ta, in orice fel s-ar manifesta aceasta. Toate le scrii pe o hartie de care vei sti numai tu.
Daca nu vei face asa, atunci vei fi singura vinovata pentru sentimentul violarii intimitatii pentru tot restul vietii.

| Wr3nch a răspuns:

Se pot ambele variante laughing Iti scaneaza traficul si recupereaza anumite date. Asta se poate face fie prin monitorizarea routerului, fie prin faptul ca ai o aplicatie instalata pe telefon, dar a doua ar fi necesitat access la el pentru cel putin cateva minute ca nu se instaleaza de la distanta.

| Emma30555 a răspuns:

E posibil sa ți fi instalat niște programele în telefon. Poate și microfoane. Ideea e ca este ilegal, nu are voie legal sa facă asa, ar trebui sa ai o discuție cu el, și sa nu i mai permiți sa ți controleze la maniera asta viata

| Ineys a răspuns:

Posibil, desi daca spui ca e programator, ma indoiesc ca are asa cunostinte avansate de networking. Ca programator nu prea ai habar cu ce se mananca partea asta, daca nu cumva a studiat individual. Tot ce face el este sa scrie niste cod in C++/Java/Python sau ce limbaj foloseste el si cam atat. Tind sa cred ca e si un Code Monkey, deci ma indoiesc ca poate face asta. Cel mai probabil iti stie parolele, sau incearca sa te manipuleze facandu-te sa crezi ca iti citeste conversatiile.

De ce iti "citeste" conversatiile? L-ai inselat/mintit cu ceva vreodata?

Eu zic sa purtati o discutie ca 2 persoane mature ce sunteti ( daca nu cumva tu esti minora ), pentru ca el e om matur odata ce are servici si sa lamuriti problema asta.

De ce te spioneaza si unde vrea sa ajunga? Daca l-ai inselat/mintit vreodata sau i-ai dat motive sa creda ca ai face asta ( ai acceptat avansurile altor baieti, etc ) eu il vad indreptatit sa faca asta.

Daca nu ai facut nimic ( ai fost o sfanta ) eu zic sa-l duci la un psiholog. Nu e vina lui, dragostea si creieru nu prea interactioneaza asa bine, si cred ca face toate chestiile astea nu pentru ca vrea si pentru ca se simte "fortat", oarecum impotriva vointei sale. Iti dai seama ca toata chestia asta cu "spionaju" i-ar manca destul de mult timp daca nu te pacaleste cum am zis sau daca nu-ti stie parolele.

| VictoriaMe a răspuns (pentru Ineys):

laughing Nu sunt deloc minora, ba chiar am putin sub 30 de ani happy. El e putin mai mic decat mine si e foarte gelos, interpreteaza totul si pur si simplu nu mai am liniste si intimitate. In fine...aceste detalii chiar nu cred ca isi au rostul. Tot ce imi doresc sa aflu este daca/cum e posibil sa faca asta si cum il pot opri. Si sa imi explice cineva cum sta treaba astfel incat sa inteleg si eu la capacitatea mea de femeie care e aproape paralela cu acest domeniu. Merci oricum pentru raspuns!

| suntserios a răspuns (pentru VictoriaMe):

1. aplicatiile de care vorbesti tu sunt aproape imposibil de hack uit mai ales in conditiile spuse de tine. Este un user pe aici care incearca el sa explice niste chestii, insa google, Facebook, skype au niste sisteme de securitate mai ample decat discutiile de pe TPU. Si nu ar fi fost atat de mari daca oricune putea sa le hack uiasca. Asta nu inseamna ca respectivul nu iti citeste mesajele, cine stie cum ti a aflat parolele si alte date de login. Poate le-a ghicit, poate le-a vazut, poate le-a furat.

2. La 30 ani pari sa ai niste probleme de 14 ani. La varsta ta nu poti sa il asezi pe un scauni si sa il confrunti cu problema asta si pe urma sa ii dai papucii daca e asa un obsedat de control?

| VictoriaMe a răspuns (pentru suntserios):

Am scris aici pentru a afla mai multe despre partea tehnica (daca pot sa-i spun asa) a problemei. Iti multumesc pentru raspunsuri! De restul voi avea eu grija happy.

| Ineys a răspuns (pentru VictoriaMe):

Sfatul meu este sa iti schimbi parolele in primul rand si sa activezi securitatea in 2 pasi sau cum se numeste ea pe Facebook ( adica atunci cand te loghezi sa confirmi de pe telefon ca esti tu ). Si celelalte retele de socializare au ceva asemanator.

In al doilea rand, daca spui ca a avut acces la telefonul tau si nu stii ce a facut pe el si nu recunosti nici o aplicatie suspecta sau ceva de genul, da un reset la telefon ( revenire la setarile din fabrica ). Pune amprenta ceva pe el, parola sau pur si simplu nu i-l mai da.

Daca a avut acces si la PC-ul tau ( laptop, desktop ce ai tu ), si din nou, nu stii daca i-a facut ceva sau nu recunosti vreun software suspect, iti sugerez sa instalezi sistemul de operare din nou sau sa rogi frumos pe cineva care stie.

Mie imi miroase a KeyLogger ( un software care iti "inregistreaza" tastatura, practic memoreaza fiecare tasta pe care o apesi tu si i le trimite lui ). Asta e singura modalitate si cea mai simpla prin care iti putea afla parolele.

| Bogdan70001 a răspuns:

Deci te-a mintit la treaba cu datele.Astea sunt 2 psobilitati (daca zici ca nu are acces fizic la telefonul tau)

1. Ai intrat pe un link fake trimis de el, te-ai conectat pe acel site fake si el a rpimit datele tale

2. (DACA ESTE MAI AVANSAT) Ti-a trimis un RAT, si aici difera de ce program foloseste... unele sunt mai bune cu mai multe functii altele cu mai putin
Daca ai luat RAT este nasol pentru ca este posibil sa aiba acces la aproape tot ce vrea (crede-ma stiu cum merge treaba). Astea sunt solutii ca sa scapi de RAT
1. Daca ai o aplicatie care da crash inainte sa porneasca ala este RAT-ul
2. Intra in Apps (la setari) si sterge orice aplicatie necunoscuta (unele RAT-uri ascund aplicatia din home screen si este disponibila decat in setari)
3. Da reset,niciun RAT nu poate sa mai controleze un telefon daca aplicatia infectata nu mai exista

BTW,daca ai gasit aplicatia infectata si nu poti sa o stergi du-te la setari securtitate si la Administratori dispozitiv ar trebui sa apara aplicatia inefectata

CEA MAI BUNA SOLUTIE DE RESET, DACA AI LUAT RAT NU MAI POATE CONTROLA TELEFONUL DUPA RESET.
Ca o mentiune programele pentru RAT-uri sunt foarte destepte in a ascunda aplicatia infectata si in a preveni tinta sa stearga RAT-ul, cunosc o aplicatie extrem de puterinca in aceasta privinta, dar nu o pot spune aici deoarece un moderator imi va sterge sigur raspunsul

PUN ACCENT PE VERSIUNEA CU RAT-UL deorace, doar asa poate asculta microfonul, prin RAT.

Funda?

| GirlOnline81 a răspuns:

Daca poate sau nu sa iti "spioneze" telefonul, nu stiu ce sa spun. Dar iti pot spune ca atunci cand partenerul tau incepe s-o faca pe detectivul in relatie, este timpul sa pui capat acelei relatii.
Tocmai de aceea, in loc sa-mi bat capul cu tehnologia (daca-mi poate sau nu verifica telefonul), m-as apuca mai degraba sa-i fac bagajele.

| CarcotasulVesel a răspuns:

PS in orice caz, daca te spioneaza inseamna ca nu are incredere in tine SI ca e paranoic, eu unul nu mi-as face un viitor cu o asemenea persoana, mai ales ca fata si poti sa iti gasesti usor pe altcineva

| OrdanKarris a răspuns:

Carcotasul vesel si bogdan70001 au descris cel mai bine posibilele metode de spionare si colectare date.
1.Atat timp cat esti pe wifi-ul lui, nimic nu e secret
2. Daca e programator isi poate crea propriile unelte, daca are training in penetration testing, ethincal hacking sau offensive security si te aflii pe reteaua lui, nu prea poti ascunde nimic.
3. De asemenea, cum a spus bogdan70001, daca ti-a instalat un fisier de infiltrare de tip RAT, nu mai are nevoie nici macar de wifi. Chiar si cand te conectezi la date mobile el poate lua snapshoturi la ecranul telefonului la secunda
4. Iar daca are echipamente specializate pentru colectare, analiza si monitorizare trafic de tip Fortinet de exemplu (putin probabil pentru ca acele servicii si echipamente costa ceva bani) afla tot ce vrea din cateva click-uri.
5. Are dreptul sa te controleze pe telefon. Vorba aia, sunteti oficial intr-o relatie. Ati fost amandoi de comun acord sa fiti exclusivi unul cu altul si nu e decizia ta daca el este suspicios de activitatea ta pe retele de socializare. Chiar daca pe moment tu crezi ca esti fidela lui, e suficient un moment de slabiciune si un tip sa-ti oferea un soi de atentie iar tu sa uiti complet ca ai prieten si sa dai curs acelor avansuri. Orice femeie este o curba daca e prinsa in ziua potrivita. Just saying. Daca nu vrei sa fi spionata, NU cauta relatie serioasa. Distreaza-te cu cat mai multi in fiecare zi. Daca vrei relatie exclusiva, serioasa, atunci preda telefonul pentru inspectie, ca o fata buna. Daca nu, nimeni nu te forteaza sa fi intr-o relatie. Decizia iti apartine.

| Emma30555 a răspuns (pentru OrdanKarris):

Gandirea asta e de barbat psihopat. Nu m as mira sa ajungi vreun criminal in serie, sper sa nu faci multe victime. In fine. In cazul in care nu ajungi totusi criminal in serie, gandeste te cum ar fi sa ai tu relatie serioaaa si femeia sa te urmareasca peste tot, sa te spioneze, pentru tine relatie serioasa = puscarie?

| OrdanKarris a răspuns (pentru Emma30555):

Nimeni nu te forteaza sa fi in relatie serioasa cu nimeni. Daca ai chef sa-ti primesti atentie pe net din 10000001 surse diferite n-ai decat. Nimeni dar nimeni, nici macar eu nu te opresc. Dar devreme ce vrei relatie serioasa cu un barbat inseamna ca acel barbat este singura ta sursa de atentie de care ai nevoie. Nu concep sa0mi dai de inteles ca vrei relatie serioasa cu mine, dar tu tot pe net stai sa-ti ofere altii atentie. Exclus. Nu sunt psihopat daca cer ca atat eu cat si tu sa ai responsabilitatea acelei relatii declarate/exclusiviste. Nu pot doar eu sa fiu responsabil. Cum te-ai simti tu daca suntem intr-o relatie declarata/serioasa iar eu dau like-uri si inimioare la muieri pe net, ba chiar mai aterizez cu cate o ocolega de servici acasa si sa-ti spun ca avem niste treaba de servici si apoi sa auzi gemete din dormitor? Valabil si in cazul tau: nu mi-ar conveni sa fim in ceva serios iar tu sa cauti sa fi abordata pe net, iar intr-o zi sa gasesti pe cineva care iti starneste interesul, ba chiar sa ai nesimtirea jegoasa sa-mi spui ca "daca nu-s atent, cineva mi te va sufla". Pai du-te invartindu-te cu tot cu relatia ta serioasa. Nu esti fortata sa faci puscarie cu mine in relatie. Dar daca alegi sa o faci, intelege bine consecintele. Ori vrei relatie exclusivista, ori libertate totala. Alegerea e a ta. De ce crezi ca parintii, bunicii si strabunicii nostri au rezistat in relatii atata timp. Pentru ca femeile pe vremurile alea erau casatorite de mici, nu-si baga nimeni altcineva maciuca in ele decat un singur barbat, si anume sotul lor, nu exista legatura emotionala DECAT cu barbatul lor, nu existau retele de socializare unde un miliard de barbati sa-ti ofere impresia ca poti gasi pe cineva mai bun decat barbatul cu care erai deja intr-o casatorie sau relatie, ca apoi ulterior sa descoperi ca vei muri singura. Multe femei s-au simtit infinit mai fericite in acea "puscarie". Hmmm, oare de ce? Femeia nu a fost facut sa fie libera. poti fi libera, daca asta vrei doar ca... depresia, singuratatea, dificultatea de a impaca si capra si varza: si fericire, si libertate si cu rvasareala si relatie stabila. Nu le poti avea pe toate si nu lei avea pe toate niciodata. Tine minte cuvintele mele.

Cat despre mine, nu sunt psihopat daca platesc pretul retail pentru o masina care nu este noua si mai mult de atat o conduc altii, mai putin eu in masura in care in acte este trecut numele meu. Eu platesc si trag ponoasele pentru ce face masina mea cu altii. Nu pot schimba situatia dar pot minimiza pagubele cerandu-ti telefonul macar sa stiu pana cand sa platesc pentru tine si pentru eventualul moment cand decizi ca vrei si pe altii in vaginul tau. Macar sa stiu cand sa ma detasez de situatie. Nu e inchisoare, e dreptul meu legitim de a plati pentru exact cat primesc. Nu te tin legata nici macar o secunda, dar odata ce pleci pe usa afara, notiuni precum relatie serioasa, implicare, ies pe usa afara, odata cu tine. Si uite de asta cerem telefonul la control. Este un minim gest de bun simt pe care il cerem. Am fi indreptatiti pentru mai mult de atat dar ma rog, ne multumim si cu atat.

| OrdanKarris a răspuns (pentru Emma30555):

Fata mea, ia asculta tu asta, vorbe de intelepciune de la maestrul meu:
https://www.youtube.com/watch?v=lUU6cOFxATw

| Emma30555 a răspuns (pentru OrdanKarris):

Relatie exclusivista se bazeaza pe incredere. Pe vremea bunicilor chiar crezi ca nici o femeie nu insela? Crezi ca netul e devina. Sunt de acord cu relatie exclusivista si daca ea iti da semne ca te insala sa o parasesti, nu sa pui raul in fata sa o urmaresti sa i intri in intimitate cu bocancii. Daca o urmaresti este exclusa destramarea relatiei? Dimpotriva, e ceva toxic, nenatural, gelozie dusa la extrem fara motive intemeiate. Cu cat sufoci o persoana cu atat dragostea se duce. Nu pot fi de acord. Eu nu as putea face asa ceva, oamenii nu ne apartin dar pot alege sa nu ne insele. Atentia de pe net e o tampenie. Nu e reala. Nu e un pericol. Tot in viata reala se intampla inselatul. Nu sunt de acord ca o relatie e ceva toxic, iar singuratatea e un rau si mai mare, gandirea ta vizavi de statutul unei femei. Sa sti ca si femeile sunt din acelasi material ca si tine, au sentimente, carne si oase, nu sunt niste fiinte oribile ce trebuie tinute doar cu forta. Pe bune, e oribil. Sunt atatea relatii care merg fara masuri tiraniste. Nu zic sa nu fii atent la ce se intampla sa fii zen dar nici sa nu exageram. Daca cineva vrea sa te insele va gasi o modalitate nu sta cu tine de frica si oricum sa zicem ca nu te inseala de frica sau ca o tii in lanturi, fidelitatea asta cu forta nu are valoare, ce rost are? tot va pleca sau asa ar trebui, e logic ce spun. In plus si barbatii inseala, dintotdeauna. Acum serios sunt femei si barbari care inseala ( motivele lor nu ii judecam) dar sunt femei si barbati care nu inseala. Tine cumva si de persoana de cum e construita

| Emma30555 a răspuns (pentru OrdanKarris):

Pe net exista tot felul de idei, depinde ce cauti. Te lasi influentat...

| OrdanKarris a răspuns (pentru Emma30555):

Din nou, vorbesti de intimitate. Tu ca femeie presupun ca ai 1001 poze publice pe net, pe Facebook, si alte 1001 status updates tot pe Facebook, si astea publice, vizibile pentru intreaga planeta. Si dintr-o data, asa din senin ai probleme de intimitate FIX cu acel 1 barbat cu care esti in relatie excluisva, fix acel om cu care trebuie sa comunici tot, cu care trebuie sa fi deschisa 100% si sincera? Nu voi muierile tot spuneti in stanga si in dreapta ca trebuie sa existe comunicare, sinceritate totala, transparenta in relatie? Ei bine, eu ca barbat in relatie cu tine, vreau transparenta totala. TOTALAAA. Postezi tot felul de poze cu tine pe net, pentru toata lumea. Perfect. Nu am nimic impotriva. Vreau sa vad si la cea mai mica abatere cand ai de gand sa-ti pregatesti terenul cu altcineva. Nu ma deranjeaza nici ca te plictisesti de mine, nici ca iti faci alte optiuni cu alti barbati. Perfect de acord. Eu vreau sa vad momentul, ziua, ora, secunda cand incepi sa dai tarcoale altora. Nu de alta dar, poti cauta alti barbati, dar nu intr-o relatie cu mine. Sa ramai singura cat timp cauti pe altul. ATAT!

Si apropo de influentat, mai bine ma las influentat de Tom decat de o muiere random, mai ales ca ce spune el functioneaza. Ia si asculta.

| Emma30555 a răspuns (pentru OrdanKarris):

Nu toate au profilul de Facebook public, tocmai pentru a se feri de tot felul de nebuni, da, poate exiata transparenta dar nu microfoane si programe de urmarire mai rau ca pe infractori. Si ca idee eu cred ca in viata reala te poate aborda un barbat daca te place nu pe net. Ce faci iti angajezi detectiv sau ii pui centura de castitate mai bine, pe principiul asta? Poti controla creierul unei persoane sau poti sa i controlezi pe ceilalti care o abordeaza? In fine. Daca are o viata sociala, prieteni cu care iese ii interzici? Ce poti face ca sa fii sigur, pana unde mergi? Netul nu e important, tot in viata reala apar sa zicem ispitele. Nu ramane decat sa ai incredere, sa vezi comportamentul, doar atitudinea si faptele vizavi de tine iti da semne clare de iubire, de plictiseala, de indecizie de inselat, cu conditia sa nu fii paranoic ci cerebral

| unvecin a răspuns:

Prieten? E mincinos sau hoț. Și nesimțit. Nu se face așa ceva, chiar dacă poți.

Păi, cheamă pe cineva să-ți verifice toate dispozitivele pe care le ții conectate la router ca să n-ai cine știe ce programe dubioase instalate. Apoi schimbă parola la router și la toate conturile.

Și vezi apoi. Mă aștept și că poate profita de necunoștința ta și să pretindă că are mai mult acces decât are... ca să te intimideze cu asta. Ceea ce din nou: e urât, foarte urât.

| PrivesteCatreCer a răspuns:

S-ar putea sa ti stie contul de gmail si toate parolele sunt salvate acolo.

| qest11 a răspuns:

La cat internet ai de la reteaua telefonica, ai putea deconecta telefonul de la wifi-ul de acasa. Routerul de acasa il poti configura sa fie mult mai greu de spart. Pui parole cat mai lungi si complicate de ex. rqFTj@M6i^jSt$T8to2H pe care le schimbi la o luna, si numai are cum sa intre. Neaparat pui si parola la panoul de control, nu doar la wifi, multi au user admin si parola tot admin. Daca iti intra doar in telefon si nu si in laptop, e posibil sa-ti fi instalat ceva in telefon. Da un reset. Schimbat-ti si parola de la contul google. Deci pe scurt, schimbi parole cu altele mai dificile, resetare la setarile din fabrica, si cel mai important, nu-i mai lasa telefonul la indemana.

| tpuuser00 a răspuns:

Incetati cu copilariile, aceasta intrebare este un exemplu de data mining, poti mai mult )