| MihaiPavel21 a întrebat:

Salutare tuturor! Deci mi-am instalat recent Windows 7 și mereu când îmi deschid PC-ul îmi apare în task manager procesul "conhost.exe"...Am auzit pe internet că acest proces este un virus și vreau să îmi spuneți cum îl șterg definitiv din PC?!

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Dacă este abia instalat, nu-i problemă, și eu am conhost.exe care rulează în permanență în fundal.
Nu-l șterge și nu te apuca să faci prostii!
Uită-te de unde vine!
Dacă vine din System32, este al Windows-ului, nimic mai mult.
Dacă vine de altundeva decât System32, atunci poate fi un troian miner, dar asta numai și numai dacă vine din altă parte decât System32.
Ai grijă! conhost.exe este o extensie a csrss.exe, oprirea proceselor sau ștergerea unui fișier din acestea 2 vor rezulta în inutilitatea sistemului de operare!

2 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Reinstalezi Windows-ul dar de data asta sa fie curat!

| KaanNoah a răspuns:

Poti cauta pe Youtube sau pe google mai multe despre el. Dacă este virus, descărca ti programul antispyware sau altele ca sunt multe. Oricum, cel mai bine ar fi sa descarci din prima un antivirus sa fii sigur