| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor! Ieri mi-am luat un SSD Samsung 850 EVO 250 GB pentru laptopul meu HP 15-G011SQ si l-am bagat in laptop, dupa aceea azi i-am instalat windows 7 ultimate dar laptopul nu se misca asa de rapid cum imi doream, oare trebuie sa fac ceva din setari ca laptopul sa miste mai rapid? Vreau un sfat urgent.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intre un SSD si un hard disk de capacitate mai mare deseori se simte diferenta mica, mai ales daca conexiunea hard disk este doar in regim SATA sau SATA2, viteza de citire /scriere fiind limitata insusi de hardware-ul calculatorului.

Pe de alta parte, diferenta se poate simti doar la incarcarea windows-ului, la pornire sau la citirea multor fisiere mici, consecutiv. Cand nu exista citire /scriere pe disk, nu se simte diferenta.

| RAY a răspuns (pentru Bula):

Ai dreptate in ceea ce ai afirmat

| RAY a răspuns:

Ai un cpu slab, sigur ai instalat windowsul pe ssd? memoria ram e veche ddr3, e un laptop slabut in fine

| Xenoverse a răspuns (pentru RAY):

Desigur ca am instalat windowsul pe SSD, dar nu inteleg de ce laptopul nu se misca mai rapid?

| RAY a răspuns (pentru Xenoverse):

Sunt multe motive, ai multe programe deschise, ai nevoie de mai multa memorie ram, 4gb e cam putin, mai cumpara inca 4gb ram, chorme consuma mult in ziua de azi, iar ssd ala e bun si eu am modelul ala dar de 512 gb, man mie mi se bloca gta 5 pana nu am adaugat mai multa memorie ram

| relian a răspuns:

Daca ai o rabla de masina si schimbi rezervoru, crezi ca aia va zbura? Da na, multi se asteapta la astfel de minuni. Iara Evo chiar daca e SSD e cel mai slav de la samsung.Eu a avut unu din top nu Evo si tot nu puteai sa iti dai seama asa vizibil ca e mai rapid.Gandeste ca aia e doara o magazie unde ai tu scule,materiale,mesteru cere scule,materiale tu lucrezi la magazia aia, ii dai la mana, dar mesteru daca atat poate, poti tu sai aduci toata magazia, el atat poate, atat face.Deci un hard este mai rapid in sensul ca aduca catre memoria rami mai rapid ce i se cere si poate mai multe, atat face hardu ala.Procesorul este cel care face treaba, restul is doara ajutoare, deci depinde f mult de procesor.

| LPCTSTR a răspuns:

Instaleaza update-urile importante si driverele necesare.
Eu am patit si abia dupa instalarea lor am vazut rezultate bunicele.

| Xenoverse a răspuns (pentru LPCTSTR):

Gata am rezolvat, am facut update-uri la toate driverele si acum laptopul se misca mult mai rapid. Mersi Cookie Dog.

| gelu1970 a răspuns:

Probabil ca starteaza mai repede si viteza de scriere a crescut. depinde foarte mult de tipul de conexiune sata, adica de posibilitatile placii. deci nu inseamna ca doar montezi un ssd si ai un laptop de ultima generatie.

| ThePGR a răspuns:

Depinde la ce te referi. Adica nu ai performante ridicate in jocuri sau ceva task-uri? Un ssd va face ca laptopul tau sa se aprinda mult mai rapid, va face ca un search intr-ul folder spre exemplu sa fie mai rapid. Trecerea la un ssd aduce un plus la scriere/citire. Nu ai nu stiu ce performanta in programe.