| FlorinBlondu a întrebat:

Salutare tuturor.Recent am achizitionat un laptop. Model Dell Inspirion 1525.Nu prea am mai folosit laptop-uri pana acum, dar eu cred ca am o problema cu el. Problema este in felul urmator.Bateria tine foarte putin cat timp nu e la incarcat.Adica bag cablu arata ca bateria este 100% incarcata si apoi dupa ce il scot mai dureaza cam 20-30 secunde si se stinge, apoi nu se mai aprinde.Ma gandeam ca ar fi bateria de vina.Dar poate nu stiu eu sa fac anumite setari sa conserve energia... As vrea sa stiu daca poate fi reparata cu vreun program/setare sau daca intr-adevar este bateria de vina
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil, bateria s-a slabit.

Mai poti incerca 2 lucruri:
1 - sa tii la incarcat laptopul FARA sa fie pornit, pe intreaga durata al noptii. Daca bateria va tine mai mult, atunci e problema cu incarcarea.
2 - sa scoti bateria, o bagi in frigider pentru 3-4 ore (nu in congelator! ), dupa care incerci sa-l incarci (de asemenea, fara sa fie pornit laptopul! ). Cateodata isi revine astfel bateria, daca nu este complet distrusa.

Daca nici una din metodele de mai sus nu ajuta, atunci ori faci rost de o alta baterie, ori folosesti laptop-ul alimentat de la retea, prin incarcator.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia legatura cu magazinul si trimite-l in garantie. Fa copii dupa factura si garantie, apoi trimiti garantia in original si factura in copie. Nu face alte operatii ca risti sa pierzi garantia.

| Bula a răspuns (pentru Salontanul):

Modelul Dell Inspirion 1525 a fost lansat pe piata in anul 2008, deci nu-l putea cumpara din magazin, cu garantie (dupa 5 ani fabricantul nu mai are obligatia nici sa puna in vanzare piese de schimb).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este nici un program sau o setare care sa te ajute, problema este ca bateria e veche sau stricata (mai ales ca ai un model vechi de laptop) si trebuie sa o schimbi!

| MOvidiu a răspuns:

Salut,daca este un SH poate sa fie de la baterie...sa ti-o fi dat omul doar asa..de forma happy
Incearca si de la setari...hybernate..etc..succes

| FlorinBlondu explică:

O sa incerc faza cu frigiderul, poate reusesc macar sa-i mai cresc durata de viata pana imi iau alta noua. Multumesc