| Adolf8 a întrebat:

Salutare tuturor! Vin cu o întrebare legat de o rețea de socializare Facebook. Oare de ce unii aleg să mă șteargă de la prieteni pe Facebook gen vechi prieteni, foști colegi de clasele 1-8 din? Este adevărat că cu mulți nu am deschis subiect de discuție.

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este gresita denumirea de "prieteni" pe paginile de socializare!
Denumirea corecta ar trebui sa fie doar "cunostinte".
Prietenii sunt putini, chiar de-a lungul intregii vieti a omului.
Cunostinte sunt multi, chiar foarte multi.
Urmaritori pot fi chiar mii sau milioane.
Cei care au facut platformele de socializare n-au stiut sa faca diferenta, asa cum multi nu fac diferenta intre femeie si barbat, mama si tata etc.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Pai din moment ce nu vorbiti, de ce conteaza daca sunt acolo in lista de prieteni? Probabil te sterg pentru ca nu vorbiti si nici nu postezi ceva interesant.

| RAY a răspuns:

Aplicațiile de socializare îți distrug viata

| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca nu mai vor sa tina legatura cu acei oameni din diverse motive.
O parte din amicii virtuali de pe FB posteaza porcarii sau obscenitati si nu mai vrem sa ne apara tot rahatul lor in pagina noastra.
Eu personal cred ca am sters vreo 20 din asta crea ma spamuiau zilnic cu bancuri prostesti, glume scarboase, glume la care doar ei radeau, dar indirect imi apareau in pagina mea, ori obscenitati sau vulgaritati.

Esti sters, cand nu mai prezinti o valoare pentru celalat, sau cand ai deranjat cu postarile tale.
Asta ar trebui sa-ti dea de gandit foarte mult, sa vezi ce anume postezi si pe cine deranjezi.

| Lioana a răspuns:

Eu nu sterg foști colegi dar exista persoane care o fac.
Probabil vor sa pastreze in lista doar persoanele care prezintă un interes pentru ei.

| CostinAlamariu a răspuns:

Foarte multi oameni vor sa facă "curatenia de primavara" și în mediul online. Pur si simplu stergi din persoanele cu care nu mai vorbesti asa cum arunci obiecte pe care nu le mai folosesti

| Brizbriz a răspuns:

Curatenia de primvara? tongue

| Sophieka a răspuns:

Si eu sterg persoanele cu, care nu tin legatura... De ce iti pasa atat de mult daca nu esti prieten cu ei in realitate?
Doar asa sa va tineti in lista pentru o complezenta artificiala nu merita.

| Adolf8 explică (pentru Sophieka):

Sunt prieten cu ei în realitate, doar ca am rămas uimit, mi-a venit ca amintire o postare unde mă uitam la like-uri și asa am observat că nu mai suntem prieteni pe Facebook. Dar viata și puterea lui Dumnezeu este așa, decât să îți facă rău mai bine te dezlipește de asemenea oamenii.

| Sophieka a răspuns (pentru Adolf8):

Se pare ca nu sunt atat de prieteni pe cat credeai.
Utilizatorul "Bula", ti-a dat un raspuns bun.
Cunostintele reprezinta majoritatea persoanelor din viata noastra, iar prietenii, un numar atat de mic incat iti este indeajuns o mana pentru a-i enumera.

Eu personal daca sterg pe cineva din lista sau sunt stearsa, ii evit complet... Nici macar nu ii mai salut...La ce folos din moment ce nu ne-am dorit nici macar in mediul online? Pentru ce sa ne prefacem daca nu ne dorim cu adevarat amicia?

Insa au fost putine cazuri in care am trimis mesaj privat sa intreb de ce am fost stearsa. Interesant faptul ca mi-au venit cu tot felul de aberatii, iar unii au incercat sa ma re-adauge in lista...Insa le-am dat block direct.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Adolf8):

"acum o oră | Adolf8 explică (pentru Sophieka):
Sunt prieten cu ei în realitate, doar ca am rămas uimit..."

Iata un motiv extraordinar sa-i interbi sincer si direct, ce i-a determinat sa te steraga din FB-ul lor.
Pentru ca s-ar putea sa ai o impresie eroanata ca iti sunt prieteni, cand i de fapt nu te mai considera prieten.
Totusi merita sa incerci sa aflii adevarul, chiar din gurita lor!

| Vântulalb a răspuns:

Aia e. Nu discuti cu ei. Nu toti vor un lung sir de "prieteni" in lista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că tocmai de aceea: că nu ați mai interacționat și vor să păstreze în listă doar pe aceea cu care interacționează des.