| clodis a întrebat:

Uneori cand pornesc calculatorul imi apare ecran albastru cu textul nvlddmkm.sys iar dupa ce isi da restart automat imi apare cpu fan error. Daca vi s-a mai intamplat va rog sa-mi raspundeti.

5 răspunsuri:
| SindyR a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie asa, am contactat un specialist si mi-a zis ca s-a ars ceva, dar am reinstalat windowsul si mi-a mers(cei drept mult mai greu ca la inceput). Sper ca ti-am fost de folos. Bafta!

| m4n1ak a răspuns:

Faza cu Cpu fan error, nu e ceva in regula cu ventilatorul de la procesor, este cel de dinauntru e mai micut pe langa cele de pe carcasa, in fine nu cam trebuie sa te bagi pe acolo, ca dupa aia ii faci altceva, numa daca stii, dar macar verifica cablul daca e bagat bine.Si uite aici rezolvarea cu nblddmkm.sys (sper ca intelegi engleza)
Perform these steps on another computer:
1) Download a current driver from nVIDIA.
2) Extract nvlddmkm.sy_ using WinRAR.
3) Expand nvlddmkm.sy_ from windows command prompt
cd [path_to_nvlddmkm.sy_]
expand -r nvlddmkm.sy_ nvlddmkm.sys
4) Put a copy of the new nvlddmkm.sys file on a flash drive

Restart Windows 7 Setup and perform these steps:
1) During the "Expanding files" step, press Shift-F10 to open a command prompt
2) Replace the nvlddmkm.sys file located at
C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository\nv_lh.inf_amd64_neutral_4f38d443efdd0a70
with the new one from the flash drive.
Wait for setup to create the file before you replace it -- seems to occur when
the progress meter reaches about 70%.
3) Let the install process finish, hopefully without any blue screens.

You will probably want to install the complete nVIDIA driver using the usual method once
Windows setup is complete.

| clodis explică (pentru m4n1ak):

Mesajul erorii te duce cu gandul ca e ceva in neregula cu ventilatorul procesorului, dar nu cred ca este asa, pentru ca eroarea apare numai cand primesc acel blue screen.Am verificat temperaturile procesorului si sunt normale(32-35 grade).Voi incerca sa schimb driverul placii video.

| m4n1ak a răspuns (pentru clodis):

S-ar putea sa fie de la procesor si eu am patit, nu statea procesorul bine nu primea monitorul semnal, si beculetul rosu de la unitate era mereu aprins si facea harddriver-ul urat, am scos procesorul l-am pus iar si a mers...incearca si tu pana nu dai bani aiurea pe alta placa video si tot degeaba, daca era ceva de ventilator iti dadea CPU fan error si se stingea singur pc, vezi la procesor vezi ca are picorus trebuie sa il ridici.

| googumaan a răspuns:

Si mie imi da o eroare cpu eror ce trebuie sa-i fac va rog spuneti-mi