| Ferii a întrebat:

Salutare
URGENT!
Am un rx590 8gb si r5 2600x si am 2 monitoare legate la placa video.
De ce cand ajunge gpu-ul la 70 de grade si cpu-ul la 60 imi incepe sa flicare imaginile si sa se schimbe intre ele?
In acest timp nu mai pot face nimic pe pc pana cand nu se raceste?
In acest moment gpu-ul sta in 47 si cpu-ul in 38 de grade si in fundal nu este nimic deschis.
Ce sa fac?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai nevoie de racire mai puternica, mai ales la placa video!
Peste 70 grade electronica incepe s-o ia razna, iar peste 80 grade se poare distruge.

Primul pas: curatirea de praf a ventilatorului si radiatorului placii video, respectiv a procesorului, iar la nevoie si schimbarea pastei termoconductoare la ambele vooler-e.
Al doilea pas este racirea corespunzatoare a interiorului carcasei, temperatura placii de baza sa nu depaseasca 35 grade C.

| Ferii explică (pentru Bula):

Daca iau laterala jos a carcasei o sa fie o racire mai buna?

| Bula a răspuns (pentru Ferii):

Uneori da.
Trebuie urmarite temperaturile, eventual dus la un specialist. cunoscator.