| BostanDaniel1974 a întrebat:

Salutare useri, de ce windows pe 32 bit consuma mai mult ram decat ala pe 64bit? O zi buna

5 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Este exact pe dos, Windows 32 bit consuma mai putin RAM decat Windows 64 bit - desigur atata vreme cat compari mere cu mere, adica aceeasi versiune si editie. Exemplu: Windows 10 Home 32 bit English cu Windows 10 Home 64 bit English - sa difere doar 32 si 64. Sa compari Windows 7 Pro 32 bit English cu Windows 10 Home 64 bit Romanian nu prea are sens.

| PainTech a răspuns:

32 de biți e recomandat pe dispozitivele cu cel mult 4 GB de RAM ( sistemul de operare consuma mai puține resurse ).

Este exact invers.

| BostanDaniel1974 explică (pentru flixbuster):

Pai de ce pe 64 am 3, 60 si pe 32 am 3, 40 gb de ram?

| flixbuster a răspuns (pentru BostanDaniel1974):

Cred ca numerele alea reprezinta cat RAM este disponibil in spatiul de adrese, ceea ce e cu totul altceva. Pe 32 biti in spatiul de adrese de 4 GB (maxim teoretic) trebuie sa bage orice forma de memorie ce trebuie adresata (device-uri la inceput, RAM la urma in ce ramane) asadar ramane mai putin la urma pentru RAM decat la spatiul de adrese pe 64 biti unde limitarea de 4 GB nu exista (exista alta, mult mai mare).

Sa zicem ca ai 8 GB RAM fizic, 512 MB RAM Video si 256 MB cache HDD.

Pe 32 biti totul trebuie mapat in 4 GB. Device-urile vin mai intai asadar 256 MB + 512 MB = 756 MB = 0.75 GB. Din 4 mai raman 3.25 (4 - 0.75) asadar doar 3.25 GB RAM mai pot fi adresati chiar daca ai 8 GB RAM fizic (de aceea Windows pe 32 biti nu poate sa "vada" teoretic mai mult de 4 GB RAM).

Pe 64 biti nu trebuie totul mapat in 4 GB asadar cei 0.75 memorie device-uri nu trebuie scazuti din nimic iar cei 8 GB RAM fizic sunt adresabili in totalitate (de aceea este recomandat ca de la 4GB RAM in sus sa folosesti Windows 64 biti).

Asta nu inseamna ca pe 32 biti consuma 4.75 GB RAM si pe 64 biti consuma 0 GB RAM ci ca pe 32 biti poate adresa 3.25 GB RAM si pe 64 biti poate adresa (toti cei) 8 GB RAM.