| TheTimeKiller a întrebat:

Salutare!
Viteza mea de internet este foarte mica( 400 kb maxim la download) si nu am alta firma in afara de cea actuala(click net) la care sa ma abonez. Toata strada mea are net de la click net si e super incet. Incerc sa ma uit la un videoclip pe youtube si nu se incarca nici macar la 240 p. Matusa mea are internet tot de la ei(dar sta in oras) si plateste 50 lei(la fel ca mine) si are viteza de pana la 7 mb(la download). Nu mi se pare corect sa fie acelasi pret si calitatea internetului foarte, foarte slaba. In fiecare zi ma confrunt cu aceasta problema. Incerc sa ma joc un joc online si am lag sau pur si simplu incerc sa intru pe TPU/facebook./sau orice alta pagina in afara de google si nu merge(stau 5-6 minute sa se incarce). Deci intrebarea mea este daca se poate face vreo petitie cu semnaturi pentru modernizarea cablurilor si emitatoarelor(am inteles ca se pierde semnalul usor si trebuie puse mai multe). Suntem la 15 km de Ploiesti. Nu este corect sa platim si sa nu avem internet bun. Eu, personal, nici nu mai deschid calculatorul pentru ca efectiv nu pot face absolut nimic. Si dupa ce ca e cald, e vacanta si nimeni nu iese din casa nu putem(noi copii) sa ne jucam un joc online impreuna ca nu avem net bun. Nu mi se pare corect. Am inceput sa urasc locul in care traiesc chiar daca traiesc de 15 ani aici. Se poate face ceva? Vreo cerere, petitie, semnaturi etc. ca sa ne faca si noua internet bun. Funda daca stie cineva vreo problema asemanatoare care a fost sau nu a fost rezolvata.

Răspuns Câştigător
| armageddon22 a răspuns:

Sterge programele nefolositoare absolut toatepentru a fii mai liber pc-ul tau dar poti sa te abonezi la rds te duci la ei la firma ori unde ar fi si le spui ca vrei sa fii utilizator nu cred ca e mai departe de 5 km de tine... daca chiar vrei asa de neaparat net bun

24 răspunsuri:
| IonutzWoW a răspuns:

Este in dezavantajul tau ca stai la tara, insa probabil cu totii aveti un router, nu? Adica este un vecin care il tine, iar internetul tau este conectat acolo. Daca este asa, de aceea ai viteza netului slaba fiindca se imparte la fiecare.

| Grimmjow69 a răspuns:

Viteza de download poate fi afectata si de configuratia pc-ului deoarece timpul de acces este ingreunat de capacitatea mica de calcul a pc-ului. Si un hard foarte slab poate influenta viteza internetului.

| plasticsmile a răspuns:

Vezi sa nu fie calculatorul de vina, reinstaleaza windowsul. Daca merge asa in continuare suna la firma respectiva si intreaba i cat iti suporta tie banda, daca se poate face o marire de trafic

| TheTimeKiller explică (pentru plasticsmile):

Asa este internetul de cand il am(din 2009). Am schimbat 2 pc-uri si 3 laptop-uri de cand am internetul. Si acum mi-a mai marit putin ca mergea cu 200 inainte.

| TheTimeKiller explică (pentru IonutzWoW):

Nu, internetul este prin fir. Fiecare are firul lui(cred ca ai inteles desi nu suna prea bine). Adica netul este prin telefon fix la toti. Fiecare are propriul sau router(stam la distante de 100-200 m unul de celalalt ). Deci internetul meu nu este conectat la cineva, este direct de la ei prin cablu de telefon din cate am inteles(asa au astia de la romtelecom internetul)

| TheTimeKiller explică (pentru Grimmjow69):

Pc-ul nu are nimic. La mine merge internetul cu 400 kb la download( fac un test speed daca e si iti spun cati mb am) si la prietenii mei merge cu 200 kb(ei platesc mai putin din cate am inteles) deci au viteza mai mica. Eu platesc 50 lei internetul si ei 35 lei sau ceva de genu asta. Dar viteza oricum nu este buna abia se incarca o pagina. Internetul matusii mele merge la orice ora. La mine pot intra doar seara cand nu sunt prea multi pe acea pagina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, trebuie discutat cu primarul.Primarul va lua legatura cu o firma de net prin cablu cu fibra optica si se rezolva bineinteles, dar e un pic mai scump si trebuie sa fiti in jur de 50 de persoane care sa depuna cereri. Mergeti mai multi la primarie si vorbiti cu primarul.Asta e solutia, dar nu cred ca vor asa de multi sa va trageti cablu cu fibra optica in localitatea voastra.Eu am fost la primarie si primarul mi-a spus ca a luat legatura cu firma rrepsectiva dar trebuie depuse cca 50-60 de cereri si e foarte greu sa convingi atatea persoane sa se aboneze, totusi incearca.

| armageddon22 a răspuns:

Eu iti zic sa te abonezi la rds rcs, difera si de calculator poate ea are pc-ul mai bun si tu mai slabut...mai bine te abonezi la rds dai 60 lei pe luna la internet+telefonie+cablu TV deci e alegerea ta daca vrei sa ramai tot la ei sau sati schimbi firma!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Varianta cu primarul e cea mai sigura!
Dar eu zic sa iti schimbi reteaua pentru ca Romtelecom a cam varza rauhappy putini oameni o foloseschappyhappyhappyhappyhappy
Aboneaza-te la RDS-RCS pentru ca e mult mai bine ai si TV cu toate programele telefonul costa putin!
In+ primesti de la ei telefon(max. 4 telefoane/abonament)
RDS-RCS e cel mai bun!
Pe multi cu Romtelecom au avut probleme

| alexpirvan a răspuns:

Sal eu am 2 mb/s de la click insa merge brici... evident la download merge cu 220 kb/s insa in rest nu am probleme, filme hd, jocuri etc si platesc 16 lei pe luna...este ceva in neregula si trebuie rezolvat ori reteaua ori pc (insa ai spus ca pc nu e) asa cu s-a mai spus contacteaza-i si amenintata-i cavb la protectia consumatorului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E oarecum normal sa iti mearga asa... toti providerii fac investitii in infrastructura urbana unde sunt mai multi clienti si investitia merita,

Mai ai varianta sa iti iei un stick cu net mobil Orange, Cosmote, Vodafone dar se poate sa te coste ceva mai mult.

| Shock_Electrik_1984 a răspuns:

In primul rand daca viteza conexiuni de pe contract este mai mare decat cea de la pc si windowsul este in regula fa o plangere la suport, daca nu se rezolva poti trimite o scrisorica la OPC sa le explici situatia. O sa trimita pe cineva la tine acasa si o sa analizeze situatia. In cazul in care cablurile lor nu sunt suficient de bune pana imbunatatesc reteaua o sa-ti micsoreze abonamentul. Mai intai citeste contractul (dar ai grija ca ei dau vitezele in Megabiti iar browserul tau iti arata in Megabyti, formula de calcul este urmatoarea 1 byte = 8 biti, sau poti face un test pe speedtest.net). Mult succes!

| TheTimeKiller explică:

Am un program de descarcat( u t*rrent) dar il inchid de fiecare data cand deschid calculatorul pentru ca stiu ca imi ia viteza. Probabil se incarca greu pentru ca folosesc internet wireless si aparatul este la 10 metri de camera mea. Asta m-am gandit si eu ca ar trebui sa incarce paginile de internet dar cate o data sta chiar 5-6 minute. Nu stiu de ce scade viteza atat de rau. Cand descarc ceva imi prinde 400 dupa scade, iar 400, scade pana la 0. Nu am nici alta firma, este singurul internet. Pe alte strazi este internet bun cu viteza de (3-4 mb download).

| TheTimeKiller explică (pentru suntserios):

Acel stick costa si mult si nu e nici bun. Am avut stick din ala de la un prieten si nu se incarca nici google.Nu pot face nimic decat sa ma mut sad (si normal ca nu am cum sa ma mut de aici pentru ca parintii mei nu sunt de acord).

| TheTimeKiller explică (pentru armageddon22):

Cum sa ma abonez la RDS cand noi nu avem RDS aici? Este doar clicknet si prin stick care merge mai prost ca asta. Am avut stick de internet de la Vodafone si nici google nu se incarca.

| TheTimeKiller explică (pentru anonim_4396):

Suntem vreo 20-25 de persoane care ar vrea asa ceva dar acum depinde si de pret ca sunt oameni care nu dau 50 lei pentru un internet bun(parintii copiilor). Parintii mei ar da 50 lei pe un internet cu viteza mai mare pentru ca tata are un mini PC pe care se uita la filme/Seriale(si imi ia toata viteza) cand este el conectat la internet eu numai am nimic nici macar nu se imparte egal.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru TheTimeKiller):

Poate Vodafone ul nu avea semna calumea acolo, incearca cosmote sau Orange

| TheTimeKiller explică (pentru suntserios):

Nici Orange nu are. Merge cu 100 kb/s (are un vecin). Abia i se incarca facebook-ul in 2-3 minute.

| TheTimeKiller explică (pentru armageddon22):

Pai sunt cabluri RDS la 2 km (deci eu stau pe o strada care iese in DN1B si pe partea cealalta (fata de DN1B) sunt blocuri care au RDS. Dar nu stiu daca poate sa traga fire pana la noi pe strada. O sa vorbesc cu tata sa mergem la un sediu RDS sa vedem daca se poate. Multumesc pentru raspunsul tau. Il legatura cu programele nu am ce sa fac, asa merge la toti internetul asta. Si cand am bagat internetul nu ma pricepeam la viteze si credeam ca 7MBps o sa fie viteza mea de descarcare...dar nu e asa. Dar in contract scrie ca trebuie sa mearga cu 7MBps asta nu inseamna ca merge cu mai putin? La download am 400 kb/s. pe speedtest.net am obtinut asa : 60 mersi, download speed 0.06 Mbps si upload speed 0.78 Mbps.

Shin
| Shin a răspuns (pentru TheTimeKiller):

7 mbps (latime MAXIMA) care sunt probabil scrisi contractual la tine, se vor referi mereu la latimea de banda pe care o ai si se vor masura in kilobiti pe secunda (atentie: biti). Pe de alta parte, programele cu care faci transfer (download/upload) iti masoara viteza in kilobytes pe secunde (atentie: bytes). Cum un byte are 8 biti, viteza ta de download va fi 7mbps impartit la 8, adica vreo 800 kilobytes pe secunda. Iar acesti 800 kB/s reprezinta o viteza de transfer maxima teoretica, de aceea tu tragi de obicei cu un 400 kB/s. Oricum ar trebui sa vorbesti la clicknet sa-ti faca o verificare a traseului, ca o viteza de 0.06 mbps este ridicol de mica si este clar ca ai o problema.

Numai bine,
Shinwinking

| Georgy_Cioata_1924 a răspuns:

Eu am sters jocurile care ma plictisem de ele si mi-a mers cu 1mbwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba'... Eu la jumatate din viteza ta de net' mor de fericire cu doar 200 kb/s. Cum ma-sa vi se incarca facebooku' in 2-3 minute la 100 kb/s si mie in maximum 5 secunde? Oi avea eu o minune dumnezeiasca la netu' meu? La 150 kb/s mi se descarca orice joc in maximum o ora, de cele mai multe ori in 15 minute sau 30. Problema cu voi e ca nu aveti rabdare. Nu mai puneti botul la toate porcariile astea: Cica 1GB DE INTERNET PE SECUNDA, CUM DRACU' MA...ADICA NICI NU CLIPESTI SI TI SE DESCARCA UN JOC, UN FISIER, SAU ORICE ALTCEVA. La 400 kb/s as face paranghelie. Si sa va mai zic ceva, eu am de obicei 15 kb/s. In ocazii rare am 150-200.

| Popescu_Mihai_1998 a răspuns (pentru armageddon22):

Eu am RDS si pentru mine firma asta este o mare porcarie si mie la fel mi se incarca foarte greu viteza de 500kb am router si modem stau langa padure la tara am incercat sa cumpar alt router crezand ca ala vechi nu miai da semnal si in momentu de fata mie imi merge foarte greu si cand imi pica nu mai revine o ora 2. Pentru mine rds-ul este ceam mai slaba firma de internet

| Card123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce dracu ai fumat? Auzi la el cum dracu sa descarci orice joc in maximum o ora?!?!? rolling on the floor))) cu 150kb/s? laughing