| Warchild a întrebat:

Salutare
Vreau recomandare de ventilatoare pentru racire PC si sugestii cum ar fi mai bine sa fie instalate.

8 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Da stii ce ar ajuta foarte dar foarte mult. sa ne zici ce carcasa ai si cate locuri pentru ventilatoare. cel mai bine e sa ai 10 care baga aer in carcasa si 11 care scot. te-am ajutat?

| Warchild explică (pentru peperonies):

E o carcasa ATX cu loc de ventilator unul jos fata, doua sus spate si cam atat.Detin in prezent un ventilator fata jos si unul spate sus, ma intereseaza si ce marci de ventilatoare merita pentru eficienta si silentiozitate.
Placade baza:
https://www.asus.com/us/Motherboards/P7P55DE_PRO/specifications/
cu 4 conector pentru fan
Pentru procesoru I5 760 am cooler de mai jos:
http://www.techbuy.com.au/p/212667/COOLING_CPU_FANS/Zalman/CNPS14X.asp
As vrea sa schimb si aici ventilatorul cu un Noctua.Sursa la fel schimbat ventilator:
http://www.azerty.ro/surse/sursa-rasurbo-silent-and-power-dlp
Pe scurt de schimbat ventilator la cooler procesor, sursa, instalat alt ventilator fata jos plus unul spate sus.

| Warchild explică (pentru peperonies):

happy

| EneCristian a răspuns:

Pentru ce sistem? Racire procesor sau? Explica mai bine daca ai un monstru de procesor si printre cele mai noi componente intereseaza-te de Water Cooler, daca nu, e bun si un ventilator mai mare dar mai intai schimba pasta de pe procesor.

| Warchild explică (pentru EneCristian):

E vorba de ventilatoare carcasa exclus procesor happy

| Niku19 a răspuns:

Cauta ventilatoare de la NOCTUA. E un brand foarte apreciat.Si ar fi bine sa pui cate o șaiba de cauciuc ca sa nu trepideze. Vreau funda daca te-am ajutat.

| Warchild explică (pentru Niku19):

Noctua e pe primul loc pentru achizitie, voiam sa aflu mai multe opini si mai ales si despre asezarea corecta a ventilatoarelor pentru o racire eficienta.