| Hirom a întrebat:

Vreau sa achiziționez un obiectiv pentru aparatul meu Nikon D5100. Cum obiectivul meu 50-200 Nu imi permite sa fac poze in plan apropiat, am decis ca am nevoie de ceva mai mic. Am găsit asta: https://www.e-infin.com/......white_box) gclid=Cj0KCQjwj7v0BRDOARIsAGh37ipSepZD53IXwjoY2kvASt3PPW xReZnGjs0FK2zZIoFw0NPKj5e9VSkaAtBiEALw_wcB
Ce ziceți? Ar merge cu aparatul meu? Sunt amator in ale fotografiei si nici nu sunt 100% sigur ca de asta am nevoie. Stiu ca pretul unui obiectiv este mult mare insa momentan nu dispun de un buget potrivit. Am însă nevoie la munca si incerc sa ma descurc cum pot. Multumesc!

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

E obiectivul „stock" cu care vin la pachet majoritatea DSLR-urilor Nikon entry și medium level.
Merge bine și pe 5100, dar să nu te aștepți la cine știe ce minuni. E un obiectiv normal, nu foarte luminos, nici foarte sharp dar îți faci treaba cu el în viața de zi cu zi.
Urmărește eventual și pagina de SH-uri e pe f64.ro - am găsit câteva „chilipiruri" foarte bune acolo - în plus, sunt verificate și le poți și returna dacă nu ești satisfăcut.