| John22121994 a întrebat:

Salutare.
Vreau să contruiesc o trotinetă electrică.
Sincer, am acest proiect în cap de ceva timp, deoarece nu îmi permit să cumpăr.
Dar m-am lovit de o problemă: Nu știu cum să fac acele 2 roți să se învârtă rapid.
Eu știu că cu ajutorul curentului, asta e clar.
Dar nu stiu cum să fac.
Eu am un plan cu niște baterii externe pe care le am, ar veni în total 100.000 mah.
Plus o sursă de calculator.
Am așa un plan. Dar nu stiu cum să fac roțile alea să se învârtă?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Faci un cuplaj intre roată și motor prin curea sau lanț (o idee)

| mihai69 a răspuns:

Ai nevoie de motor, altfel cum crezi că se mișcă orice vehicul?!?
Motorul poate fi în oricare dintre roți, sau poți pune chiar 2, dacă ai nevoie de putere mai mare. Mai ai nevoie și de un controler (așa se cheamă ansamblul care transformă comenzile tale date prin maneta de accelerație în impulsuri electrice de la baterie către motor). Și mai ai nevoie și de un sistem eficient de frânare.
Nu cred că dacă faci rost de toate astea ieși mult mai ieftin decât ai cheltui pe o trotinetă s.h. care ar fi cam cel puțin de 10 ori mai bună și fiabilă decât orice ai meșteri tu.

| Algo098 a răspuns:

Trebuie un motor elecric in jur de 300W si un circuit electronic care sa poata modifica sau controla viteza de rotatie a motorului si o parte mecanica care sa transfere rotatia motorului la roata.
O trotineta poate avea de exemplu un acumulator de 36V, 4Ah ceea ce inseamna 10 acumulatori li-ion de 3, 6V in serie, probabil cate 2 de 2Ah in paralel si apoi 10 perechi in serie.
Se poate masura energia mai complet tinand cont si de tensiune, deci se va masura in Wh, adica mai inmultim capacitatea exprimata in Ah si cu tensiunea, deci trotineta data ca exemplu ar avea 36V ori 4Ah = 144Wh
100000mAh= 100Ah si daca sunt la 3, 6V, energia in Wh a bateriilor externe va fi = 100Ah ori 3, 6V = 360Wh, ceea ce e foarte bine, coincide cu valorile trotinetelor din comert.

La 144Wh, un motor de 300W va functiona jumatate de ora: 144Wh/300W = 0, 48 ore = 0, 48 ori 60 min = 28, 8 minute

La 360Wh, un motor de 300W va functiona aproximativ 1 ora: 360Wh/300W = 1, 2 ore, deci 1 ora + 0, 2 ori 60 min = 1 ora si 12 minute.

Trotinetele din comert au motorul in roata din fata. Chiar roata e motorul, iar roata din spate are frana.
Pare cam dificil de facut o trotineta fara componente potrivite. E nevoie de frana, de motor, de controler de viteza pentru motor.