| User0987654321 a întrebat:

Salutare! Vreau sa fac niste update-uri la pc-ul meu, si am cateva intrebari :
-------------------------------------------------------

1. Daca schimb pasta termoconductoare (la procesor), cand pornesc pc-ul (dupa aplicare) o sa se modifice ceva la setari/bios?
2. Ca sa imi maresc GB din Disk-uri ( C, D etc) trebuie sa imi schimb SSD-ul? Sau sa adaug RAM?
3. Ce tine de resetarea BIOS-ului? O sa pierd toate datele (jocurile in general) daca schimb bateria CMOS?
4. Daca schimb pasta termoconductoare la placa video, o sa se reseteze anumite setari?
5. Daca o sa cumpar/schimb placa video veche cu una noua, o sa se reseteze pc-ul la montarea ei?
-------------------------------------------------------- --
Si cam atat ...deocamdata... astea sunt intrebarile mele, sau alt cumva zis, cosmarele mele happy O zi buna happy

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Raspuns pentru 1: NU se va modifica nimic!
R. 2: Trebuie sa schimbi SSD-ul sa maresti memoria in C si D! Dar daca ai rami 8Gb sau mai putin nu ar strica sa mai adaugi si rami cat iti permite buzunarul!
R.3: Cand vei scoate bateria CMOS biosul se va reseta automat, nu vei pierde absolut nimic din pc! Dar daca nu ai probleme cu biosul te sfatuiesc sa lasi totul asa!
R.4: Nu se reseteaza nimic! Te sfatuiesc sa nu desfaci placa video, daca ai probleme cu racirea mai adauga un cooler!
R.5: Nu se reseteaza nimic! De obicei ar trebui sa fie totul ok dar daca pc-ul va da eroare la pornire va trebui sa reinstalezi windows!

Ti-am raspuns pe scurt pentru ca aveai prea multe intrebari si nu terminam decat peste 2 zile... laughing Seara buna si tie ca e seara pana la urma... laughing

| User0987654321 explică (pentru lpavel):

Iti multumesc mult pentru raspuns happysi treaba cu bateria, de ceva vreme ma anunta de fiecare data cand pornesc unitatea, ca bateria CMOS nu are voltaj suficient, si m-am documentat si cica trebuie resetat Bios-ul. Acum am inteles ca nu era chiar asa mare cosmar big grinD O seara buna!big grin

| lpavel a răspuns (pentru User0987654321):

Atunci trebuie sa schimbi bateria cmos ca mai devreme sau mai tarziu iti va da o eroare mare sau poate chiar nu se va mai deschide pc-ul! Asa ca schimbi tu cand ai timp ca de nu te va obliga sa-ti faci timp in momentul nepotrivit! Mi-a facut placere!