| Horiatud a întrebat:

Salutare, vreau sa fac un blit pentru aparatul de fotografiat. Eu m-am gandit sa iau un led de reflector baterii si fire. Intrebarea mea este urmatoarea, ce pot folosii pentru a actiona tot sistemul, adica eu m-am gandit la un comutator fotosensibil daca exista asa ceva. Mai era o varianta sa leg la a intre baterie si led un releu conectat la o placa arduino care sa aiba si un fototranzistor conectat dar timpul de activare al releului este mult prea mare. Poate ati inteles ce vreau eu sa faca si aveti si o solutie, multumesc

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Solutiile sunt:
- ori sa folosesti un alt blitz de putere, comandat cu un fototranzistor,
- ori sa folosesti un reflector cu Led de putere, pornit pe timpul expunerilor.

Iluminarea laterala se poate ajuta si cu panouri reflectorizante, facute din carton sau placaj, invelit cu folie de aluminiu casnic.