| Ionut7743 a întrebat:

Salutare.
Vreau sa imi achiziționat zilele următoare un card de memorie deoarece nu mai am spatiu in telefon.
O sa achiziționeze acest card : https://emag.page.link/BzcqPTb4afRYioeA6
Vreau sa stiu cum trebuie procedat corect. După ce îl cumpăr il bag direct in telefon? Sau trebuie sa il bag in pc sa il formatez si dupa in telefon?
Si cum e mai ok sa mut fisiere pe el? Cu in card reader sau cand e in telefon prin cablul de date al telefonului?

9 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

1. e enorm; nu știu ce telefon ai, dar unele nu pot citi carduri mai mari de 32 sau 64 de GB;
2. cu cât e mai mare, cu atât mai mult durează să fie citit. Deci îți va cam încetini funcționarea telefonului în anumite condiții;
3. nu vei câștiga prea mult spațiu pentru aplicații, chiar dacă telefonul tău suportă mutarea lor pe cardul SD.
4. mutarea fișierelor le faci cel mai simplu direct în telefon. Cardul se pune direct, nu trebuie formatat sau altceva.

| Ionut7743 explică (pentru mihai69):

Am un s9 plus si il vreau penteu poze si video, nu pentru aplicatii

| GabiDumitrescu a răspuns:

Il bagi in telefon si il formateaza telefonul. Cablu de date? Ai router acasa, nu? Sintem in 2019, faci server ftp pe telefon si transferi prin Wifi!

| Ionut7743 explică (pentru GabiDumitrescu):

Imi poti da mai multe detalii sau un link cu un tutorial la acel server ftp?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ionut7743):

Nu e nevoie de nici un tutorial. Instalezi frumos Cx File Explorer, si in Network ai Access from PC. Dai frumos Start Service si aia e. Introduci adresa respectiva intr-un browser pe PC (sau file manager ca Total Commander, de exemplu).

| NLS a răspuns:

Ce telefon ai? (ca sa doarma si mihai69 in sigurantam precum si eu.)

De formatare ti s-a spus deja, se ocupa telefonul.

Ambele metode sunt la fel de ok, si aproximativ 95% dintre utilizatori folosesc cablul de date, daca tot il au.
Totul e sa ai USB 3.0 sau mai nou la PC, si conexiune USB Type C la telefon, pentru un transfer rapid, altfel nu folosesti cardul la potential maxim atunci cand vrei sa copiezi manual date pe el (sau de pe el).

| Ionut7743 explică (pentru NLS):

Am un s9 plus si am si usb 3.0 la pc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai atașat link din aplicația eMAG, iar cine dorește sa vadă va trebui să descarce și aplicația eMAG.

După ce cumperi îl introduci în slotul telefonului. Dar vezi sa fie card compatibil pentru telefonul tău.

| cosmin1324 a răspuns:

1.Il bagi direct in telefon.
2.Cu cablu de date.