| Jigokunokishi a întrebat:

Salutare!
Vreau să îmi cumpăr un telefon, iar criteriul principal este să aibă o cameră cât mai bună (claritate mare, stabilizarea imaginii, culori fidele realității, filmare bună, ar în special poze cât mai faine). Pe lângă asta să se miște bine și să nu aibă probleme să se blocheze, să înghețe ecranul etc.
Variantele la care am ajuns sunt Google Pixel 4a 5g sau Oppo Reno 5 5g. În afară de cameră și anumite artificii în ceea ce privește programe de editare a pozelor sau așa, Oppo pare varianta mai ok, fiind și mai ieftin. Ce părere aveți? E o diferență mare între calitatea pozelor la Pixel față de Reno?
Aștept părerile voastre. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Atunci ramai la cele 2, daca esti departe de P40 Pro.
Eu as alege Oppo, dar pe de alta parte, Pixel are avantajul update-urilor rapide, si mai putin bloatware.

Mai exista modele de la Samsung, Xiaomi... ce au 1/1.33, dar din cate stiu, sunt pe la acelasi pret cu P40 Pro, sau chiar mult mai scumpe.

Eventual mai uita-te daca gasesti ceva sa-ti placa, cu senzor intre 1/1.33 (care sunt probabil prea scumpe) si 1/1.73 (Oppo)
***Pe camera wide***

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cam tot pe acolo e ăsta, ce zici?

https://www.emag.ro/......DJCFSKMBM/

| NLS a răspuns:

Daca sustii ca doresti poze cat mai bune,
te-ai uitat cum face poze Huawei P40 Pro?
E in jur de 650 euro, si are inca cel mai mare senzor din lume***, la un pret decent.

*** Mai exista Mate 40 Pro, si de asemenea, Xiaomi Mi 11 Ultra, si acestea 2 au senzori foarte mari, dar in alta gama de pret.

Pentru poze superbe, incarcate de detalii si fara zgomot, conteaza marimea senzorului in primul rand.
Huawei P40 Pro si Mate 40 Pro au pe camera wide:
1/1.28"

Xiaomi Mi 11 Ultra are 1/1.12"

Cu cat numarul de dupa / este mai mic, mai aproape de 1... cu atat senzorul este mai mare.

Pixel are 1/2.55"
iar Oppo 1/1.73"
telefoanele Samsung actuale au 1/1.33 (destul de bine si ele, dupa recentul model de la Xiaomi si modelele de top de la Huawei)

Nu incurca marimea senzorului, cu apertura (f/stop, f/number sau altfel spus: deschiderea maxima a diafragmei) f/2.0, f/1.7...

Pentru poze cat mai reusite in conditii de lumina scazuta, si acest f/stop trebuie sa fie cat mai mic, insa in primul rand tot senzorul conteaza.

Degeaba are diafragma deschidere mare
(un f/stop mic inseamna o deschidere mare a diafragmei, deci poate intra mai multa lumina la senzor), daca suprafata senzorului e mica, si nu poate capta la fel de multa lumina precum alt senzor mai mare.

De notat insa, daca doresti un telefon echilibrat din toate punctele de vedere: P40 Pro sta cam prost cu sunetul, pentru un telefon high-end cel putin (nu are difuzoare stereo) si nu are servicii Google.
Insa la poze depaseste lejer modelele dorite de tine.

| Jigokunokishi explică (pentru NLS):

Mulțumesc pentru răspunsul detaliat. Eu am ajuns la cele două modele luând și prețul în calcul. Ar fi trebuit să menționez asta. Bugetul meu este undeva în jurul sumei de 2200 de lei.

| NLS a răspuns (pentru Jigokunokishi):

Atunci ramai la cele 2, daca esti departe de P40 Pro.
Eu as alege Oppo, dar pe de alta parte, Pixel are avantajul update-urilor rapide, si mai putin bloatware.

Mai exista modele de la Samsung, Xiaomi... ce au 1/1.33, dar din cate stiu, sunt pe la acelasi pret cu P40 Pro, sau chiar mult mai scumpe.

Eventual mai uita-te daca gasesti ceva sa-ti placa, cu senzor intre 1/1.33 (care sunt probabil prea scumpe) si 1/1.73 (Oppo)
***Pe camera wide***

| Legion7X a răspuns:

Samsung a52 6Gb ram. Acesta pare la reducere, treci și tu pe la Altex, vezi dacă este așa.
https://altex.ro/telefoane/cpl/

Samsung a32

https://altex.ro/....../SMTA32BK/

Eu zic că prețurile lor sunt bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as alege Oppo Reno 5 sau Oneplus 8

| LastBlackNight a răspuns:

A12 daca vrei poze misto

| GabrieloKg a răspuns:

Nici un telefon nu bate la camera telefoanele din gama Samsung S. Asta e parerea mea, am facut niste poze fenonenale cu Galaxy S10.
Decat sa dai 23 mil pe o cutie de chibrituri, chiar daca are o camera acceptabila, mai bine cumperi un S20 la mana a 2-a care e undeva la 20 mil nou, aproape nefolosit, cutie, fullbox cu acte.
Din nou, parerea mea.
Eu sunt genul de persoana care cumpara la mana a 2-a pentru ca e acelasi dispozitiv si il iau si la bani putini. Mai ales ca prefer gama Samsung Galaxy S, care se gaseste la preturi de masini.
Orice ar fi, eu as recomanda Samsung pentru ca, cunosc gama, dar poate mai nou au aparut si altele care au un potential asemanator, dar ma indoiesc ca tine cat un Samsung.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabrieloKg):

Samsung e făcut în așa fel încât să nu dureze si să faci upgrade. Face poze prea pixelate, bateria e jalnică și se degradeaza mult mai repede fata de alte modele

| GabrieloKg a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce ai cumparat tu si imi pare rau. Dar am in casa un S8 cumparat de mine la mana a 2-a care are undeva la 3 ani si rupe stilul. Se misca bine si bateria e in conditie foarte buna. Inainte sa il dau fratelui meu, m-am jucat foarte mult PUBG pe el.
Am avut un s10, fenomenal, bateria tinea, pe jocuri rupea, sunet si poze impecabile.
Il ti 2-3 ani, il vinzi si mai pui o diferenta pentru urmatoarea gama, simplu si usor.

| Anonim1447799 a răspuns:

Și eu îmi doream cam tot ce îți dorești tu, in special o camera foarte buna, aveam iPhone 8 plus iar de ceva timp am 11, pot sa îți spun ca e un telefon superb, camera e una excepțională, are un verișor Samsung galaxy S9 plus si pot sa îți spun ca diferențe sunt de la cer la pământ. Tot pe mine ma roagă sa ii fac poze, pe lângă asta nu am avut nici o problema in ăștia 5 ani de când folosesc iPhone. Cu detaliile nu prea le am, asta e părerea mea.