| FilipEmanuel a întrebat:

Salutare!
Vreau sa imi fac un calculator pentru gaming din piese cu un buget de 17 milioane.
Am la el sursa de 450W, carcasa, cooler imens, hard disk de 250 Gb si DVD writer.
M-am gandit sa imi iau un procesor Intel i3 ivy bridge dar nu stiu sigur cu ce sa continui.

As dori sa imi faceti wishlist daca puteti!
Multumesc anticipat

8 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Eu iti recomand
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/556214/

totusi ar trebui sa raspunzi la intrebarile lui IulianP... poate unele componente nu sunt compatibile

| FilipEmanuel explică (pentru Narcis2007):

Am raspuns mai sus

| KodrutZ a răspuns:

O sugestie mai jos - cam acelasi upgrade mi l-am facut si eu de curind, i3 2120 chiar isi merita banii, e un procesor foarte rapid, rece si economic. Daca nu te doare capul de encodari video sau randari, toate bune si frumoase.
http://prntscr.com/eywr4

| hippiemuslim a răspuns:

Eu zic să bagi bani în procesor, merită cu trecerea timpului.

| IulianP a răspuns:

Da mai multe detalii:
Sursa ce firma este?
Carcasa ce model este?
HDD-ul este SATA sau IDE? La fel si unitatea optica.
Cooler-ul pentru ce skt este?

| FilipEmanuel explică (pentru IulianP):

Sursa e aline px-450.
carcasa e vexhe de 7-8 ani deci stiu doar ca e Asus.
hdd-ul si unitatea optica sunt ide.
coolerul nu stiu ca nu mai am cutia. pe el scrie doar air flow.
si ecranul are 24 inch. o rezolutie mare

| IulianP a răspuns (pentru FilipEmanuel):

Ca sa poti pastra si HDD-ul trebuie sa mergi pe platforma AMD.
Recomandaea mea fiind un x4 + 4GB RAM + sursa de calitate + HD 6870: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/556234/

| FilipEmanuel explică (pentru IulianP):

As prefera Intel...
ce hdd-uri bune dar ieftine sunt?