| amo7 a întrebat:

Salutari! Am intalnit o problema la reinstalarea windows-ului. Setez din bios tot ce este necesar pentru bootare dar imi apare un mesaj si nu il pot reinstala. Mesajul este: "Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key". Stiti cumva ce este de facut in cazul acesta? Astept raspunsuri, va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Cronki a răspuns:

Suna a fi o problema la HDD. Daca ai HDD pe IDE e posibil ca atunci când ai pus cablul IDE ribbon sa fi impins unul din cei 44 de pini in interiorul placii hardului. In cazul acesta desfaci/ridici placuta de pe HDD si impingi/indrepti pinul. (sau cablu IDE defect/rupt)
Daca ai HDD pe sata atunci ori cablul e problema, ori nu e conectat bine la placa de baza, ori are ceva hardul. Dar poate fi o defectiune la dvd-rom. Schimba-l sau incearca cu boot de pe un stick.

| amo7 explică (pentru Cronki):

Uite cum sta treaba. Windows-ul stiu 100% sigur ca este bun. L-am mai pus pana acum de 4 ori. Daca bag un cd/dvd in el il citeste atunci cand pc-ul este pornit(in desktop). Insa nu booteaza de pe dvd, si imi apare mesajul ala. Crezi ca poate fi tot problema de la HDD cu cablul? Ajuta-ma cu un raspuns, te rog frumos. Multumesc!

| amo7 explică (pentru Cronki):

Evident ca setarea din bios-boot menu am facut-o corecta.

| Cronki a răspuns (pentru amo7):

Ai dat deja funda, asta inseamna ca ai rezolvat. Ne lamuresti si pe noi care a fost problema? Ceea ce am scris mai sus a fost doar o ipoteza.

| amo7 explică (pentru Cronki):

Cablul nu era asezat cum trebuie.

5 răspunsuri:
| Mihai1810 a răspuns:

Nu ai selectat corect dispozitivul de pe care trebuie sa bootezi Windowsul. Sau Windowsul nu este bootat pe cd/dvd/stick corect.