| Danipunctwe a întrebat:

Salutari!

Am o nelamurire. Vreau anul acesta sa ma inscriu la Facultatea de Automatica Si Calculatoare pentru a ma indrepta spre Securitate, White Hack si Reverse Engeneering. Totusi, am luat-o usor si m-am apucat de HTML, CSS si python, care surprinzator pentru mine unul nu par de nepatruns. Totusi, "digging deeper" am citit despre assembly code si binary code ce formeaza machine codeing-ul. Iar aici m-am pierdut, deoarece nu este explicat destul de pe intelesul "prostului" As vrea sa invat bazele unui computer, cum functioneaza componentele fizic, cum se realizeaza programarea binara, implicit machine coding, assembly ca restul limbajelor mai "dezvoltate" le pricep si singur. Ce profil sa urmez?

Domeniul Calculatoare şi Tehnologia Informaţiei

sau

Domeniul Ingineria Sistemelor

Multumesc anticipat si scuze pentru mesajul prea lung.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| cosmin1324 a răspuns:

Limbaj de asamblare faci la ambele specializari in anul 3, dar nu te intereseaza deocamdata asta. La Ingineria Sistemelor(unde sunt eu acum) inveti sa programezi cam orice ai tu chef:calculatoare, drone, roboti industriali, software pentru masini inteligente, software pentru industria aeronautica etc. E o materie care faci multa informatica, baza fiind programarea low-level(chiar daca faci destula programare high-level sa treci in interviu tehnic pentru joburile care cer de aia), dar pe langa info bagi la greu mate, foarte multa fizica de toate felurile(fizica clasica, electronica, electrotehnica, teoria sistemelor etc.). Ingineria Sistemelor o sa vezi ca o sa fie din ce in ce mai cautata si mai bine platita odata cu dezvoltarea Internet Of Things si mi se pare mai apropiata de zona de machine learning, chiar daca faci si la CTI Inteligenta Artificiala. La CTI faci doar despre calculatoare, dar faci chestii mai detaliate despre el fata de IS, mai multi algoritmi si mai mults programare high level(zona de Cyber Security si Reverse Engineering apar aici+inteligenta artificiala si Sisteme Distribuite). Deci, in concluzie, ambele sunt foarte bune, acum depinde pe ce vrei sa te axezi, daca vrei securitate cibernetica, Jocuri, Inteligenta Artificiala sau Web Design, mergi pe CTI. Daca vrei software pentru a controla Roboti, Drone, Masini Autonome, semafoare de trafic, sau de exemplu sa construiesti partea programabila dintr-o casa inteligenta si sa-i faci o aplicatie mobila la proprietar prin care sa controleze toate astea, dar mai faci si programarea calculatoarelor, algoritmi si retelistica, atunci IS.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Primul. Ingineria sistemelor o sa se bazeze mai mult pe parte de robotica, sisteme automate decat pe partea de calculatoare.