| Natashha a întrebat:

Salutari. Am o problema cu un laptop Lenovo si anume ca se stinge cand il tin cu clapeta ridicata.
Daca este conectat la hdmi sau vga, clapeta inchisa si il folosesc cu tastatura separata, pot sa il tin pornit si 2 saptamani ca nu are nicio problema, insa daca il tin conectat la alimentare sau pe baterie, nu conteaza, cu clapeta ridicata, intr-un interval de la 2 minute pana la o ora se stinge sau intra in restart. Nu este problema de la windows deoarece am incercat mai multe versiuni, nici la baterie, nici ram, prin setarile lui la sleep si hibernare sau ce tine de baterie am incercat umblat fara succes.
O recomandare, solutie pentru el?

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Problema e sigur la display, daca ai incercat celelalte variante. Solutia e una singura: specialistii de la service. Insa am o veste proasta, displayurile sunt destul de scumpe, de la 200 de lei in sus.

| lpavel a răspuns:

Intra in Panoul de control si vezi la : Optiuni de alimentare! Vezi ce setari sunt acolo si daca nu e de acolo problema ta...

| Ax3LdeV a răspuns:

Poate fi de la monitor

| Miksha a răspuns:

Se opreste in timp ce il folosesti?

| Natashha explică (pentru Miksha):

Da. se opreste doar daca e clapeta ridicata. Nu are problema cu monitorul

| Miksha a răspuns (pentru Natashha):

Incearca sa il atingi sa vezi daca este foarte incins, poate este o problema cu racirea. Se opreste direct sau apare un blue screen inainte? daca da fa o poza la bs si ce eroare a aparut. Daca se inchidea doar ecranul poate fi o problema cu driverele de la placa video.

| Natashha explică (pentru Miksha):

Nu are problema cu racirea si nici blue screen nu apare inainte.
da, am incercat si cu mouse-ul si tastele, insa nimic

| Miksha a răspuns (pentru Natashha):

Mi s-a intamplat si mie ceva de genul acum mult timp la un laptop Lenovo mai vechi. NU MAI STIU EXACT ce avea dar din cate imi amintesc era ori placa de baza sau hard-diskul. Mie insa imi licarea ecranul dupa care se oprea, si daca tineam apasat pe dosul laptop-ului mergea relativ o perioada de timp, insa nu stiu ce sa zic de contitia laptopului tau. Cel mai bine il duci la un service sau la garantie daca mai e acoperit, decat sa incerci tu sa ii faci ceva si sa risti sa il strici mai grav.

| banud a răspuns:

Cand se stimge ai incercat sa misti de maus sau sa apesi o tasta? Daca nu ai incercat incerca si daca nu.merge nici asa are ceva scurtcircuit inauntru lui! happy