| meth123 a întrebat:

Salutari! Am urmatoarele componente in pc :
1. Processor: Intel(R) Core(TM) i3-4160 CPU @ 3. 60GHz (4 CPUs), ~3. 6GHz
2. 4gb ram
3. Placa video GIGABYTE GeForce GT 730 2GB DDR3 128-bit
Si as dori sa-mi iau :
1.Placa video ASUS GeForce GTX 1050 Phoenix 2GB DDR5 128-bit
si 2.Memorie HyperX Fury Black 8GB DDR3 1866 MHz CL10

Dar nu stiu ce componente trebuie sa fie compatibile. Eu acum am placa video DDR3 daca vreau o placa video DDR5 ce trebuie sa schimb, Va rog sa ma lamuriti si pe mine daca e compatibila placa noua. Vreau sa stiu ce componente trebuie sa fie compatibile pentre a putea functiona pc-ul.
Puteti sa-mi lasati si exemple de placi video si memorie ram in limita bugetului de 1500lei.

Răspuns Câştigător
| prodatory2k a răspuns:

DDR3 si DDR5 sunt tipurile de memorie ale placii video. DDR5 e cel mai bun, si n-are legatura daca ai avut inainte DDR3. Conteaza pcie express-ul 2.0 sau 3.0. Daca placa ta de baza are 2.0 merge sa pui si o placa video 3.0, dar nu o vei putea utiliza la capacitate maxima ( 2.0 are viteze mai mici fata de 3.0) Procesorul mi se pare ok cu gtx-ul. La RAM sa fii atent placutele sa fie aceleasi DD3 sau DDR4 si sa aiba aceleasi frecvente, daca una are mai mare si una mai mica la aia mare din bios ii reduci frecventa la cea mica...e complicat si poti avea erori.

1 răspuns: