| Ckapa a întrebat:

Salutari, cand intru intr-un joc laptopul se inchide dupa 1/2 minute. De ce?

P.S. Aveti aici pozele cu temperaturile laptop-ului
https://imgur.com/a/SxdAM

Funda.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Varfurile maxime de temperatura inregistrate sunt foarte mari (CPU=83grade, GPU=93grade).
La aceste temperaturi nici nu e mirare ca se opreste de protectie.

1. Du-l la curatat de praf, respectiv sa se monteze bine sistemul de racire pentru CPU si GPU.
2. Cumpara-ti un Cooler Pad pe care sa-l folosesti sub laptop, pentru racire suplimentara, mai ales cand il fortezi cu jocuri.
3. Scade din rezolutie jocurilor sa nu solicite atat sistemul.

| Ckapa explică (pentru Bula):

Multumesc de sfaturi!

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia-ti un suport cu coolere pentru laptop. Uite in magazinele astea: https://goo.gl/XqQSSK

| RAY a răspuns:

De ce scrie 0 la speed fan? merg ventilatoarele? dul la un service ca nu e de bine, se poate arde placa de baza si e de rau

| Ckapa explică (pentru RAY):

Da, cand intru in joc ventilatorul porneste tare, dar in alt joc nu se aude chiar asa de tare si nu se inchide laptop-ul.