| just0stefana a întrebat:

Salutari...
Cum imi pun tastatura pe romana ca sa pot scrie cu diacritice?

8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Primul lucru ce te sfătuiesc să faci este săintrii în START/control panel/regional language and options şî să setezi de acolo atât limba cât şi tastatura pe română urmasă de setarea fusului orar pe Bucharest.
Acuma urmează variantele:
Varianta 1.Este deja activă după configurarea de mai sus şi o poţi folosi selectând din bara de limbă RO, dar ia în calcul că literele z şi y se vor inversa astfel z va devenii y şi y va devenii z.
Varianta 2.Instalarea unei mapări pentru limba română.
Această mapare o găseşti aici: http://www.diacritice.ro/
Deşi pentru Windows 7 nu este acolo teoretic cea de Xp sau vista ar trebui să ruleze pe Windows 7. După ce ai descărcat şi instalat această mapare care foloseşte tasta Alt dreapta pentru diacritice setează din language bar Română cu Alt dreapta cu sedile şi vei avea diacritice atunci când apeşi tasta alt dreapta, tastaura americană nefiind modificată cu nimic.
Succese

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Start->Control Pannel-> Regional and language->Advanced->select language->OK
Si iti va aparea pe bara, jos, in dreapta RO.

| AleAlexiutza1234 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Mersi! Am încercat şi eu şi a mers.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru AleAlexiutza1234):

Normal ca a mers! Ca doar de-aia exista optiunile alea. Poti sa dai, de acolo, tastatura, pe ce limba vrei tu, ca e o lista kilometrica.

| Chrome_1943 a răspuns:

Control Panel -> Date, time, language and regional options

FunDa Please big grin big grin big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici cum www.zuum.ro/pagina.php?id=503

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista un program denumit autocorect.

| Отilia a răspuns:

Trebuie să ai în Windows la setări limba românăhappy