| anonim_4396 a întrebat:

Salutări!

De unde să iau un VPN bun și gratis?

Mulțumesc!

5 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Am avut aceași întrebare mai demult. Pe scurt : VPN gratis si bun nu există decât în basme.

Cel mult găsești un proxy ( care e posibil sa fie fix ce ai nevoie ).

| 1231242 a răspuns (pentru PainTech):

Explică-mi, te rog!

| Bizon95 a răspuns:

VPN este o chestie care se instaleaza pe tot calculatorul
adica, TOT ce faci este trecut prin VPN (asta inseamna de exemplu, ca poti sa faci t0rrenti in Anglia FARA SA FII PRINS, unde aia te baga la inchisoare daca te prind)

acum, partea pe gratis... NU prea exista... si in acelasi timp sa fie si BUN pentru PC-uri (cred sincer ca TOCMAI din cauza t0rrentilor, s-ar face trafic la greu prin el si nimeni nu ofera asa ceva complet gratuit)

totusi pe telefoane, exista, mai ales TurboVPN e cel mai cunoscut ca merge bine si e pe gratiz

ce inseamna proxy... pe vremuri insemna ca, gasesti un site cu o lista de proxy-uri pe care le bagai manual in browser, pana dadeai de unul bun, in ziua de azi inseamna ca te duci pe extensions store, acolo cauti "vpn" sau "proxy" si gasesti niste extensii care iti configureaza automat browserul sa treaca printr-un proxy care MERG, exemple sunt: ZenMate, Winscribe, Looper, etc.
insa asta face "VPN" numai pe browser (inca odata, probleme cu t0rrentii si prea mult trafic)

| brokxy a răspuns:

Incearca Hola Free VPN este si pe telefon aplicatie si pe pc poti baga la chrome sau mozila extensie. Mie imi merge super bine si e gratis.

| Darky000 a răspuns:

Well. Cel mai bun din parerea mea este "Cyber Ghost", Si mai este inca unu "Express VPN"