| Boboc_George_1997 a întrebat:

Salutari, doresc sa imi personalizez cu teme, gadgeturi, animatii ..etc linux ubuntu. Nu gasesc nici un site util. Cunoasteti voi vreunu? si stiti cum as putea sa putea sa ma joc pe ubuntu jocuri dupa windows?

Răspuns Câştigător
| tpuuser999 a răspuns:

Temele Ubuntu se pot descarca automat online, din meniul de customizare. Daca acelea nu sunt de ajuns, o cautare scurta pe google ("Ubuntu themes") returneaza suficiente situri cat sa schimbi o tema pe zi pentru tot restul anului. Daca acestea sunt si utile, asa cum vrei tu, e greu de spus.

Daca vrei sa intri in zona riscanta, poti sa instalezi Enlightenment (e19 cred ca se numeste in package manager), care este o tema (windows manager) orientat pe estetica. Sau poti incerca KDE, ca sa fie oarecum asemanator cu Windows.

Pentru jocuri si oricare alte aplicatii de Windows trebuie sa instalezi Wine, sau sa cauti un package sau un installer de aplicatie pentru Linux (multe jocuri noi au si varianta de Linux, iar cele vechi au diverse workarounds).