| Sebastian67 a întrebat:

Salutări, la ce temperaturi ar trebuie sa se ridice un procesor Intel n3050 cand te joci diverse jocuri pe el, la mine este la 73 de grade sau 79, mentionez ca laptopul nu se incazetse si nici procesorul Nu isi scade din puterea lui normala datorita călduri, trebuie schimbată pasta termică?

5 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Procesorul ala ar trebui sa nu depaseasca 80 de grade indiferent cat de mult il fortezi.
Daca e laptop este recomandat o curatare, se desface si se curata sistemul de racire + se schimba pasta termoconductoare, de recomandat sa iei si un coolerpad.
Daca ai o unitate, de recomand este sa nu investesti milioane in ea pentru ca e din generatie mai veche acest procesor. Daca ai un cooler decent il cureti si ii schimbi pasta termoconductoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă-l folosești pentru jocuri, e obligatoriu să ai cooling-pad.
Temperatura la care Celeron N3050 moare este de 90 grade.
Dar nici dacă rulează mult la 80 grade nu îi e prea bine.

| KillaNoFilla a răspuns:

Nu pentru laptop e destul de normal.Sa nu ajunga peste 95

| DavidoffUser a răspuns:

TJUNCTION (la cat moare procesorul )
90°C
http://ark.intel.com/......o-2_16-GHz

| HarukoMariusDaniel a răspuns:

Poti lua un cooler pentru inceput. big grin