| DianneD a întrebat:

Salutari la toata lumea happy vreau sa imi cumpar un laptop special pentru jocuri cu un buget de maxim 5000 lei si nu stiu exact ce sa imi aleg. ca sunt atatea...ma uitam si pe site-ul acesta https://dinpiata.ro/it-tel/laptop/laptopuri-pentru-jocur i/ si nu stiu care sa aleg din cele 5? Ce imi recomandati? Multumesc!

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Salut. Depinde ce "cerinte" ai de la acesta, dimensiunea ecranului, ce vrei sa faci cu/pe el etc. Ma refer, daca vrei si "editare" te duci intr-o frecventa mai mare a procesorului si pe mai multi rami, poate si-un ecran de 17. Daca nu, poate de 15. Pentru gaming e ok ceva cu 144hz te ajuta mai mult, actiunile se vad mai fluent. Laptopurile din link sunt ok, dar tie la banii acestia iti trebuiesc ca elemente: SSD (macar unul de 128, preferabil si mai mult), si 100% te-ncadrezi pentru un 1060 6gb (la 1070 preturile sunt mai mari, sau cele cu rtx, la fel), si daca vrei "gaming gaming" te duci pe panou TN de 144hz. Chiar daca bugetul tau "maxim" este de 5.000 ron iti recomand sa te duci putin pe 5.200 ron, si sa iei modelul acesta de Legion Y530 http://bit.ly/2GxeQM0 pentru ca ai un procesor i7-8750H cu 6 nuclee 12 core-uri (minim te incadrezi la un i5 8300 h dar de ce sa nu ai mai mult? ) ai si ssd de 512 destul de mare, 8gb la 2666 si mai poti sa-i pui o placuta de 8gb pe viitor sa mearga pe dual channel, ia ca placa video 1060 6gb. Daca nu esti pretentios la "detalii" adica sa fie un anumit model, si vrei ce-i mai bun, asta ar fi cea mai buna (daca nu, printre cele mai bune alegeri). Si ideea de "throttling" apar pe la unele modele, indiferent ca-i Helios, Acer, Tuf etc. Se rezolva cu un cooling pad deepcool http://bit.ly/2BDwxFS la 100 ron si cu undervolt. In rest, o sa te bucuri mai mult decat orice. Daca ai nevoie de idei, sfaturi, da-mi mesaj si te ajut pentru ceva personalizat. Utilizeaza voucherul VCUHU9KS pentru o reducere de 1% (nu se cumuleaza daca produsul e deja intr-o promotie sau reducere mai mare), ma ajuta pe mine si tu (poate) primesti o reducere. Zi fumoasa! Daca ai intrebari, da mesaj, e mai usor!

| Țoglă a răspuns:

Uită-te și pe altex.
Dar nu-ți recomand sub nicio formă să-ți iei laptop de jucat.
Ia-ți un PC că de banii ăștia avion vei avea. La laptop dacă se arde placa video, poți să-l arunci căci PV este atașată de placa de bază.