| IonutcuTH a întrebat:

Salutari,
Ma chinui de ceva vreme sa imi repar o problema la laptop care ma pune pe ganduri.
Sunt utilizator de Windows 7 si acum o saptamana am decis ca este momentul sa imi reformatez harddisk-ul (pe romaneste sa reinstalez windows-ul). Bun, instalarea propriu-zisa decurge "ca la carte" pana ajunge la acel moment cand trebuie sa isi dea restart. Si de aici incepe problema, am citit peste tot despre aceasta problema si au spus ca este vina hard-ului deoarece: Cand incerc sa pornesc laptopul ramane blocat la imaginea de pornire sa spun asa, a placii de baza. Am scos Harddisk-ul cum am citit pe diferite forumuri, am reusit sa il deblochez temporar cat sa intru in bios... Am verificat sa nu fie ceva in neregula, insa totul mi s-a parut a fi in regula. Am incercat si varianta cu pornirea cu o singura placuta de RAM, nici un rezultat, am ajuns la ideea ca harddisk-ul este mort, pana am ajuns la ideea de a incerca sa conectez un HDD de laptop la PC, fiind prima daca cand incerc, m-a surprins ca a functionat, surprinderea si mai mare a fost ca a pornit fara nici o problema, doar ca a inceput de unde a ramas blocat la formatarea din laptop, am continuat-o, s-a finalizat si in final a pornit fara nici o problema sau vreun Byte pierdut (daca nu cumva se pierde memorie infima in fiecare moment.) Va rog sa imi spuneti care ar putea fi vina si ce ar trebui sa fac in legatura cu asta. Ca sa nu existe repetitii: - Am facut orice test in legatura cu : - Bateria de litiu; - Memorii RAM; - HDD (dupa cum am explicat). Deci nu cred ca am la vreuna din acestea vreo problema. Va rog sa ma ajutati!

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

La hdd nu ai facut niciun test! Ce ai facut tu ca l-ai mutat de pe un calculator pe altul, ala nu e test!
Schimba-l ca e pe duca!

| CinevaNou a răspuns:

Ai verificat statusul SMART al hdd-ului? apar toate ok?

| IonutcuTH explică (pentru CinevaNou):

Daca ai vrea sa ma ajuti cu cateva informatii in legatura cu acest status? Nu am auzit niciodata de asta

| CinevaNou a răspuns (pentru IonutcuTH):

Http://ro.wikipedia.org/wiki/S.M.A.R.T.
Il poti vedea cu diverse programe cum ar fi aida64, hdd scan, probabil chiar si din bios.