| T3Monitor a întrebat:

Salutari, recent mi-am cumparat un al treilea monitor ( am o placa video Sapphire HD 6670 ), pentru ca am citit ca placa mea suporta pana la 3 monitoare.

Celelalte doua monitoare sunt conectate prin DVI / VGA, fie, porturile prezente, in afara de HDMI. Si am facut rost de un cablu HDMI prin care sa conectez al treilea monitor la PC.

Intrebarea este, de ce nu merge al treilea monitor? Am windows 7. 2 din 3 monitoare functioneaza, daca opresc 1 din cele 2 monitoare, al 3-lea ( pe hdmi ) incepe sa mearga daca il setez. Dar nu pot sa le fac sa mearga pe toate 3 in acelasi timp.

Imi trebuie un adaptor? Ce cablu imi trebuie? Daca da, va rog frumos sa-mi dati si un link de unde pot cumpara un asemenea cablu. Multumesc happy

Răspuns Câştigător
| str33tgangzta a răspuns:

Pentru a avea 3 monitoare sa functioneze in acelasi timp ai nevoie ca cel putin 2 sa suporte DisplayPort, sau placa ta video (daca este din seria Sapphire) sa aiba Flex. Din pacate, placa ta video nu suporta acest flex, deci este destul de probabil ca monitoarele care le detii sa nu aiba DisplayPortul cerut de placa. In cazul in care acestea suporta ar mai fii un singur lucru. VGA-ul este analog. HDMI/DVI sunt digitale. Probabil ca Sapphire HD 6670 nu suporta utilizarea in acest gen. Sau poate ca intram prea mult in chestii speciale si doar nu ai setat din Catalyst optiunea de 3 monitoare.

| T3Monitor explică (pentru str33tgangzta):

Deci imi trebuie neaparat monitoare care sa aiba DisplayPort ( pe viitor ) ca sa-mi mearga fara vreun adaptor ( stiu ca si placa video trebuie sa aiba suport pentru DisplayPort )?

1 răspuns: