| anonim_4396 a întrebat:

Salutari TPU, am o combina Aiwa cu niste boxe foarte bune care vreau sa le folosesc la Pc dar boxele sunt cu fire normale (dinacelea cu lite care se baga intr-o chestie in spate la combina si se inchid cu o clama) si nu au mufa normala care se baga in spatiu ala cu verde la pc deci cum pot sa le pun la Pc? exista vreo mufa un fel de adaptor? Aveti idee si unde pot gasi daca exista? P.s multumesc dau funditabig grin

Răspuns Câştigător
| RosataMarian a răspuns:

Salut Alex, in primul rand la ce am inteles de la tine e ca vrei sa legi boxele direct la calculator. Nu este in regula sa faci asta fara un amplificator. In cazul tau ampificatorul este combina. De obicei aceste combine audio sunt prevazute cu o functie AUX (auxiliar). Tot ce trebuie tu sa faci este sa lasi boxele legate la combina asa cum sunt si sa cauti o mufa (in fata sau in spatele combinei) pe care scrie AUX. Mufa poate fi ca mufa calculatorului de unde scoti sunetul doar ca alta culoare (neagra, cromata, etc) sau sunt 2 mufe una langa alta de culoare alba si rosie. Nu este exclus sa scrie LINE IN dar e acelasi lucru ca AUX. Daca ai mufa jack folosesti un cablu cu 2 jackuri, iar daca e RCA folosesti un cablu jack cu iesire RCA (5 lei). Daca poti spune modelul combinei te pot ajuta fara sa dau exemple alternative si ar fi mult mai usor. Deci schema e asa: din calculator scoti cu jack sunetul prin mufa verde, la capatul firului il bagi in combina prin mufa jack ori RCA, comuti functia la combina pe Aux (Game, Line in, etc) nu stiu care e la tine si ai sunet Stereo prin combina in boxele ei.

3 răspunsuri:
| BANN3R a răspuns:

Deci in spatele combinei sau in fata ai doua mufe ( una alba si una rosie, cel putin asa ar trebui )
http://i.clubafaceri.ro/......55_big.jpg ( asa ar trebui sa arate mufele cablului de care ai nevoie )

Mufele alea se numesc RCA, deci ai nevoie de un cablu "Jack-RCA", faci rost de un cablu de asta si il conectezi intre combina si calculator/laptop. Setezi combina pe aux si ar trebui sa iti mearga. Sper ca ai inteles

| Allexutsu a răspuns:

Serios?straight face eu intreb despre mufe si adaptoare la boxe iar tu imi trimiti un site cu femei goale si tatuaje? esti dus omulaughing

| Marian_Moise_1990 a răspuns:

Vezi ca exista o mufa cu doua geacuri care sa pune in combina si la capatul celalalt cu mufa de pc