| valhala90 a întrebat:

Salutari TPU-istilor! Am si eu o nelamurire cu privire la un aspect:eu folosesc internet prin firma AKTA(din cate stiu eu internetul este prin fibra optica) si de curand mi s-a pus si un router datorita faptului ca nu mai aveam viteza la internet si se pare ca dupa ce mi-au pus acest router internetul merge foarte bine,insa acum as vrea sa conectez la router pe langa PC-ul meu, si un laptop si sa folosesc netul simultan si pe PC si pe laptop.IP-ul este real si conexiunea se face prin username si password.Stiu cum sa clonez MAC-ul(deoarece netul este inregistrat prin MAC) si sa fac aceeasi configuratie si la laptop cu username&pass si vreau sa stiu daca vor exista probleme\conflicte cu conexiunea la internet daca fac asa ceva.

1 răspuns:
| xgamerz a răspuns:

"conexiunea se face prin username si password" adica prin PPPOE... si ce ti-au pus TIE cred ca e un swich sau modem, dar in orice caz modem sau swich NU se poate sa mearga amandoua PC`uri deodata logate cu acelasi user/pass prin PPPOE.(cu setarea facuta de pe PC`uri)
Solutie: 1
In cazul in care acel aparat este vb.despre un router, atunci setezi router`ul sa se logheze prin PPPOE cu user/pass clonezi mac-addr. dai un restart la router, si gata! (mac-addr.il poti scrie manual daca il sti sau poti face click pe butonul: clone mac dak.router`ul este connectat la PC`ul pe care a functionat NET`ul) Un cablu de retea-UTP, din router de la oricare dintre porturile: 1, 2, 3, 4 connectat la PC si NET`ul merge! (se poate verifica in pagina STATUS de la router dai NET`ul este connectat) Daca laptop`ul are wireless atunci T poti connecta la router fara cablu, daca NU, procedezi la fel k si la unitate: Un cablu de retea-UTP, din router de la oricare dintre porturile: 1, 2, 3, 4 connectat la laptop.
Ideea este ca sa mearga NET`ul pe amandoua ai nevoie de 1 router/modem. Deci singura setare se face doar pe router/modem si NU pe PC sau laptop!
PS: Intai de toate trebuie sa fi sigur k NET`ul merge pe orikre dintre PC`uri* Daca la router, la STATUS NU iti indik k esti connectat la NET... atunci NU iti ramane decat sa suni la provider`ul tau si sa le` comunici mac-addr. cel nou happy asa T poate inregistra in sistem si v-a functiona. Baftawinking