| RaviiHHH a întrebat:

Salutarii happy
Mi-am cumparat recent o placa video GTX 1050ti strix 4GB. Problema este ca de fiecare data cand pornesc PC-ul, acesta se blocheaza. Nu se booteaza, apare doar marca de la placa de baza si dupa aceea se blocheaza, nu apuc nici macar sa intru in BIOS sau ceva. Tiind sa cred ca este o problema la placa de baza, ea fiind una destul de veche, GA-H61M-S1. Am incercat cam tot ce se poate, am reinstalat si Windowsul si tot degeaba.
Orice raspuns e bine venit.
Multumesc frumos

2 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Se poate ca slotul PCI Express, in care ai instalat placa video, sa nu asigure suficient curent pentru functionarea corecta.

Poti incerca sa faci un test cu o sursa de putere mai mare decat cea pe care o ai acum (daca ai de unde sa imprumuti una) sau sa deconectezi orice alt consumator in afara de placa de baza si hard-disk-ul pe care ai sistemul de operare. Daca in conditiile acestea, calculatorul porneste, schimbi sursa. Daca nu, nu prea ai solutii, in afara schimbarii placii de baza.

| RaviiHHH explică (pentru JackR):

Sursa este noua, am luat-o odata cu placa video.
550W eficienta 91% certificat 80+ gold.
Cel mai probabil voi schimba placa de baza, dar mai trebuie sa strang si ceva banuti si pentru procesor happy