| Alinus23031230 a întrebat:

Salute TPU! Am o problema... Am UN Samsung galaxy a5 2016... Si nu porneste sistemul de operare... Adica displayul merge, se aprinde dar vad doar "Samsung galaxy a5[6] powered by Android" LA nesfarsit! Ce are? Pot sa I'll repar?

7 răspunsuri:
| Alfred0703 a răspuns:

Ai incercat sa il rootezi sau sa ii modifici softul? Cel mai usor il repari instaland o versiune androi compatibila ca modelul telefonului. Poti descarca de aici versiunea corecta https://www.sammobile.com/. O sa ai nevoie si de un program pe pc care se numeste Odin. Este gratis. Poti urma si un tutorial pe Youtube pentru instalarea unui Android pe un telefon Samsung.

| Alinus23031230 explică (pentru Alfred0703):

Nu am incercat! Dar daca trebiue sa ii reisnstalez softul telefonul nu trebiue aprins? Fiindca am acces LA telefon nu pot vedea nimic LA el. Am incercat si reboot-ul din combinatia specifics dincercfel! In price caz o sa incerc

| Gabriel9707 a răspuns (pentru Alinus23031230):

Inainete sa incerci, iti recomand sa descarci Samsung kies pe calculator si sa conectezi telefonul la la pc. Daca este vreo problema ar trebui sa o detecteze si posibil sa o si rezolve.

http://www.samsung.com/ro/support/usefulsoftware/KIES/

| Alinus23031230 explică (pentru Alfred0703):

Am incercat dar e la fel! .....aceiasi problema! ce i.as mai putea face?

| gelu1970 a răspuns:

Http://www.hardreset.info/......st-method/

daca nu isi revine trebuie resoftat.
trebuie cautat ROM pentru modelul tau.
daca ii instalezi un ROM gresit poti sa il omori. adica ramai fara telefon.

| Alinus23031230 explică (pentru gelu1970):

O sa il duc la un service! singura combinatie care merge este volum minim +power+home si ma baga in chestia aia cu resoftarea!(si nu am acces deloc la vizualizarea fisierelor din interior, adica nu porneste sistemul de operare pentru a umbla in telefon. imi apare doar logoul ala cu Samsung, ala cu poered by Android!) cred ca acolo voi rezolva problema!

| Alfred0703 a răspuns (pentru Alinus23031230):

Uita-te la un video. Trebuie sa conectezi telefonul la pc prin cablu de date si cu programul Odin sa il resoftezi.