| andreeasweetlove a întrebat:

Saluut happy
Am un Huawey Ascend G6 si nu sunt lamurita cu ce ii este ocupata jumatate din memorie [ Atunci cand tin apasat pe butonul acela cu 3 liniute si intru in manager de aplicatii chiar daca nu e nici macar una activa zice ca 554 Mb ocupati ]
De ce? si cum pot face sa nu mai fie astfel?

4 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Tu nu ai activa nicio aplicatie (in teorie) insa ruleaza in background (de exemplu aplicatii ca whatsapp, facebook etc.). de exemplu tu daca ai whatsapp inchis tot primesti mesaje deci este activa aplicatia. restul este pentru Android care necesita multa memorie in RAM, e normal.

| andreeasweetlove explică (pentru al3xander):

Si nu stii cum le pot inchide?

| SasNetRomania a răspuns:

Aia e memoria ram, orice aplicatie instalata ruleaza in background, daca vrei cu adevarat sa le inchizi ia de pe google play task manager iconita albatra cu alb, si le inchide.
dar o inchidere fortata poti face doar cu root.
nu iti fa probleme ca ai ocupata memoria, androidu daca are nevoie de memorie mai multa elibereaza singur nu trebuie sa stai tu sa inchizi! plus ca sistemul android peste 4.2.2 mananca numa el 400 mb ram. deci 550 e foarte ok.

| blaablaablaaa a răspuns:

Ce sistem de operare ai pe acest telefon?