| nashu40 a întrebat:

Salve!
O intrebare pentru cunoscatori : am un procesor intel pentium 4 de 2, 66 Gh pe o placa de baza ECS M950.As dori sa-i iau un procesor mai avansat. Am gasit ceva de ocazie (am aflat ca pentium 4 nu se mai fabrica) : pentium 4 HT de 3Gh cu FSB 800 Gh. Intrebari:
-Se potriveste procesorul pe care l-am gasit la soket-ul meu, 478?
-Ce reprezinta FSB? Nu stiu cat are actualmente FSB procesorul pe care il am.
-Se merita sa-l iau pe ala de care v-am spus sau nu e mare diferenta intre ele si sa caut unul mai puternic pentru soket-ul 478?
-Daca stiti, care e maximul - ca procesor, suportat de soket-ul respectiv?
Va rog raspuns cat mai detaliat.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Danιel a răspuns:

1] Din cate stiu, Pentium 4 a fost lansat in PGA 423, apoi in PGA 478 si ulterior in LGA 775, insa trebuie sa te interesezi in mod precis de socket-ul procesorului pentru a fi sigur ca se potriveste in slot;
2] Front Side Bus (FSB), insa aceasta frecventa difera si eu o ignor deseori fiindca nu are o importanta extravaganta. Practic, frecventa FSB al procesorului este echivalenta cu cea a placii de baza.
3] Nu...;
4] Nu inteleg intrebarea. Maxim ca procesor, adica? Socket-ul este un slot ce asigura o etansare a microprocesorului si pinilor procesorului propriu-zis si nu furnizeaza o frecventa anume pe care trebuie sa o indeplineasca procesorul (daca asa ai formulat intrebarea).