| aNOnim876887686786 a întrebat:

Sambata mi-am luat un Evolio Onyx de pe eMAG. Nu am fost acasa cand a venit pachetul pentru a-l deschide sa vad daca totul este in regula. Cand l-am deschis cand am sosit, am observat ca tipla incarcatorului era rupta. Am ignorat asta crezand ca a fost probat inainte de ambalare. L-am incarcat doar 1 data de cand l-am luat. Ma tine putin bateria, poate din cauza faptului ca e smartphone (1-2 zile). Ieri nu am ajuns la timp acasa sa-l incarc si s-a descarcat de tot. Cand l-am bagat la incarcat nu se mai aprinde de loc. Eu cred ca e din cauza incarcatorului Cand il trag din priza ramane aprins becul de la incarcator. Intrebarea mea este : De ce nu se aprinde? Smartphone-urile trebuiesc incarcate pana sa se descarce de tot? Trebuia sa-l las la incarcat prima data 24 de ore pentru a ma tine bateria mai mult? L-am lasat 3 ore. Am garantie la el. O sa-l trimit in service dar vreau sa stiu in general de ce nu se poate aprinde un telefon chiar daca e bagat la incarcat? Am tinut apasat pe butonul de alimentare dar nimic.

1 răspuns:
| filipm2001 a răspuns:

Salut,
acumulatorii instalati pe device-uri cuma r fi telefoane, laptop-uri, tablete, etc nu mai trebuiesc formatate, si asta de ceva ani buni. In cazul ta, incarcarea nu porneste ori din cauza incarcatorului ori din cauza telefonului. Este posibil (mai rar), ca telefonul sa aiba un defect, si sa nu vrea sa incarce nicicum. Cealalta posibilitate (si cred ca este cazul tau) este ca incarcatorul sa fie defect. Cu toate ca un led se aprinde in incarcator, asta nu inseamna neaparat ca acesta si functioneaza cum ar trebui (adica e posibil sa primeasca tensiune de la priza, sa se aprinda led-ul, dar un circuit intrerupt in interior sa nu permita transmiterea tensiunii mai departe sau sa nu converteasca tensiunea de la 220V la 5V).
In cazul tau, as incerca sa vad daca reusesc sa incarc telefonul cu un alt incarcator similar (banuiesc ca este un microSD) si doar daca nici asa nu ar porni incarcarea, l-as trimite inapoi in service.
Succes