| denisTiky a întrebat:

Saut, am cumparat un ryzen 5 3600 pentru placa de baza gigabyte ga ab350 gaming 3 si cand pornesc pc-ul, sta la loading screen-ul cu logoul de la gigabyte si desesupt de logo sunt acele puncte care se tot invart(specifice la windows 10, arata ca se incarca). Acele punctulete se tot misca acolo dar pc-ul nu porneste. Cand pun vechiul procesor, merge perfect.

Am facut update de bios, am instalat ceva driver pentru chipset in care specifica ca trebuie sa il ai pentru compatibilitatea cu generatia a3-a de la ryzen si tot nu se intampla nimic.

6 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Doar schimbarea de procesor NU ar trebui sa faca treaba asta
iar update de bios cica, ca ar fi solutia, dar la tine nu merge
https://www.reddit.com/......cpu_ryzen/

iar singura solutie teoretica la care ma mai pot gandi e ca, cumva, sunt driverele de procesor de vina, daca nu e asta, atunci reinstall windows nu o sa faca nimic!

amd si tragi apa la wc

| kb9 a răspuns:

Cum ai instalat windows-ul cu procesorul vechi, iti recomand sa il instalezi acum cu cel nou.

| denisTiky explică (pentru kb9):

As instala, dar pe moment nu am nici dvd reader, nici un stick ca sa pot instala pe el. Tot ce am e un card de 8gb dar nu stiu daca merge sa instalez windowsul de pe card(am la pc si card reader)

| kb9 a răspuns (pentru denisTiky):

Crede-ma, poti si cu un card sd, o sa dureze ceva, dar poti

| denisTiky explică (pentru kb9):

Si in boot menu ce aleg sa booteze cardul?

| kb9 a răspuns (pentru denisTiky):

1. Bagi SD-ul
2. Apesi repetat f12(asa e la mine. mai poate sa fie F11/ESC/F2...), pana apare un meniu in care iti poti selecta disk-ul de pe care sa booteze sau daca vrei sa intri in Boot Menu(unde ai ceva setari, dar nu-ti recomand sa umbli daca nu stii ce faci)
3. Selectezi SD-ul (de ex. Kingstone SD 8 Gb sau cum s-o numi cardul tau)
4. Completezi set-up-ul si astepti sa se instaleze si gata, ai windows.