| KodrutZ a întrebat:

Se da urmatoarea configuratie:
Athlon X2 4000+ AM2
Scythe Katana 3
MSI NEO-F v3 AM2
2X1 GB A-Data Vitesta 800+ Extreme DDR2
Sapphire HD 4770 PCi-Ex, 512 MB GDDR5
Samsung 1 TB 7200 RPM/32MB buffer/S-ATA
ASUS... ceva, un DVD writer de rahat care nu mai scrie nimic
sursa Sirtec 400W
carcasa Nexus Caterpillar v1 Silent System
monitor LG 1972H-PF

Se dau urmatoarele conditii:

nu ma intereseaza sa schimb monitorul
carcasa si sursa ramin, daca e posibil si coolerul, hard discul _probabil_, cit o mai tine (am un rack extern cu HDD de 2 TB, oricum)
intrucit rezolutia nativa a monitorului e 1280X1024, parca-parca as tine si placa video, desi tare m-as baga la un HD 6770 resigilat de la eMag
sistemul va fi folosit la browsing/editare de continut online/offline, plus ceva joace, in principal World of Tanks, Tribes, Dark Hour, BF 3 si ce mai e nou si imi pica in mina, eventual, in limita timpului liber disponibil
ma intereseaza fiabilitate, consum decent, potential acceptabil de overclocking

Intrebarea e - ce schimbari ai face tu in conditiile de mai sus, avind un buget de 1500-2000 RON?
P.S. Un SSD rapid ar fi alegerea 0, unitatea optica poate sa mai astepte...

Răspuns Câştigător
| BLKZ a răspuns:

Impusca-te, ca scoti numai rahaturi pe gura.
Eu unul as lua un i3 2100 daca nu vrei neaparat OC(Black Edition-urile nu se mai gasesc din cate stiu, si e tare pacat)
La placa video as lua un 7750 sau un 7770, dupa buget. Consum redus, performante foarte bune, exact ca si i3.
Placa de baza si memoria sunt alegeri dupa preferinte, dar eu unul m-as duce pe Kingamx/GEIL si un Asrock/Gigabyte.

9 răspunsuri:
| BLKZ a răspuns:

Uita-te desteptule la review-uri cu Sirtec si ai sa vezi de ce e capabila. In caz ca ti-e lene, citeste opiniile oamenilor care au cumparat - http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/element-400w/ si un user-review - http://forum.lab501.ro/showthread.php?t=6532 si vezi ce componente poate duce. Vorbesti in nestiinta de cauza, si chiar ca te faci de tot rahatul.

| WR104 a răspuns:

Sursa, slaba.Bafta!

| WR104 a răspuns (pentru BLKZ):

Cred ca nici nu stii la ce se foloseste sursa nataraule.
Esti penibil

| BLKZ a răspuns (pentru WR104):

Impusca-te, ca scoti numai rahaturi pe gura.
Eu unul as lua un i3 2100 daca nu vrei neaparat OC(Black Edition-urile nu se mai gasesc din cate stiu, si e tare pacat)
La placa video as lua un 7750 sau un 7770, dupa buget. Consum redus, performante foarte bune, exact ca si i3.
Placa de baza si memoria sunt alegeri dupa preferinte, dar eu unul m-as duce pe Kingamx/GEIL si un Asrock/Gigabyte.

| bogdan12321132231 a răspuns:

Asta e placa video care a crapat dupa 5ani de oc si amd care il aveai inainte?

| KodrutZ explică (pentru bogdan12321132231):

Ihi. A crapat, i s-a facut reflow, merge din nou cu ceva probleme, e la un vecin. Doar ca vecinul e prin Anglia, asa ca nu stiu cat de functionala o mai fi.
Monitorul si coolerul forever! Tot pe alea le am si acum, iar coolerul probabil o sa il las mostenire.

| bogdan12321132231 a răspuns (pentru KodrutZ):

Ce cooler ai pe i3 2120?

| KodrutZ explică (pentru bogdan12321132231):

Ala mentionat in intrebare, dooh. happy

| Tiberiu_Enisor_1993 a răspuns:

Cu 2000 de RON iti iei asa :

Procesor AMD Phenom II X6 2.8 GHz
Placa video Sapphire Radeon HD 6790 1 Gb DDR5
Sursa de 800w (nu mai stiu marca)
HDD 1 Tb Western digital parca
RAM 16Gb
Carcasa Raidmax Tornado ( are 3 coolere incluse)

Si cam atat... Eu asta mi-am luat de la eMAG in august anul trecut cu 2000 RON