| JulyDreams a întrebat:

Se merita sa astepti Black Friday ca sa cumperi laptop? Am cautat pe Youtube sa vad ce reduceri au fost anii trecuti, si am vazut ceva gen -200 ron pana la -500 ron pe siteuri gen eMag, PcGarage. Mi se par reduceri neimportante.
Am de gand sa iau un laptop din 2017/2018 la vreo 4500 ron. Credeti ca aceste modele noi vor fi reduse substantial?

Răspuns Câştigător
| Paula2018 a răspuns:

Nu! E cea mai mare prostia. Strategia comerciantilor e urmatoarea... inainte de Black Friday se scumpeste cu 300 lei si atunci e mega reducere 200 lei. Deci nu... eu zic sa nu astepti dupa minuni, pentru ca nu o sa fie nici o mega reducere. La un laptop pe care l-am achizitionat eu anul trecut cu 3800 lei am urmarit tot asa de B. F, insa nimic, iar o reducere de 200 lei am gasit de mos nicolae si in preajma sarbatorilor parca s-a mai ieftinit un pic, dar de black friday nu, e o minciuna.

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asa si eu imi imaginam acum 2 ani ca laptopul actual se va ieftini, nici vorba din contra de black friday a fost mai scump cu vreo 200 de ron, mi-a spus cel de la altex noi cumparam laptopul cu 2900 de ron ce sa mai ieftinim, da ceea ce nu se vinde nu avem de ales dar nu ceea ce nou, de exemplu un laptop cu placa video 1060 6gb slabe sanse, am vazut un laptop cool
https://www.emag.ro/......D86P4NBBM/

merita cumparat

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Laptopul costa 4000 de ron

| Alexuţ02 a răspuns (pentru RAY):

Totuși am o nelămurire de ce laptopurile de gaming se încing mai rău decât cele normale... laughing Cu tot cu cooler de 100lei + tot devine calorifer.

| RAY a răspuns (pentru Alexuţ02):

Pentru ca placa video, cpu se inclazesc pentru a putea sa redea acel joc, eu in 2 ani l am dus de 3 ori pe asta la curatat de praf, nu are cooler, cand vad ca atinge temperaturi mari il trimis la depanero 150 ron e curatul si schimbatul pastei termo, plus ca ventilatia e mult mai buna intr-un desktop

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Cooler extern

| Alexuţ02 a răspuns (pentru RAY):

Stiu ce zici RAY, adica era logic sa fie asa, am si eu cunostinte sa zic asa... dar un cooler face diferenta, cel putin la mine fratele meu ma omoara laughing
Joc CS GO in 100 FPS, de cand mi s-a dus cooleru am 25-30, in poze mi se misca, ma distruge psihic cand ma omoara unu ca nu pot sa fac o rotire calumea.

Ba, cat despre Black Friday, stiu ca la console se simte. gen era Xbox One acum 3-4 ani cam 1200 lei, si de B.F a fost 600-700, mna, la unele obiecte se simte.

| PainTech a răspuns (pentru Alexuţ02):

Performanta si efortul e proportionala cu caldura.

Daca tiparesti un document word pe 2 laptop-uri ( unul de gaming si unul... de office ) temperatura o sa fie cam aceeasi.

In jocuri intense e normal ca laptopul de gaming sa se incalzeasca mai tare ( doar depune extra-efort, nu? )

| Alexuţ02 a răspuns (pentru PainTech):

Ştiu Andrei, ştiu ce zici.

| Lioana a răspuns:

Nu astepta BlackFriday pentru a cumpara ceva anume. Nu se ieftinesc toate produsele ci doar cele de care vor ei sa scape, cele care nu prea au vanzare.

| JulyDreams explică (pentru Lioana):

Cam asa. da. Mersi

| JulyDreams explică:

Mersi de info happy