| LanguageMaster a întrebat:

Se merită să instalez 128GB de RAM la un PC de gaming?

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu "Se merita" ci "merita". daca ai de lucru cu programe grafice foarte puternice sau daca minezi la Bitcoin. Asta inseamna si un computer ultraperformant. Altfel 16-32 de Gb de RAM este suficient si apoi nu prea multe placi suporta atat de multa memorie. Daca spuneai denumirea placii de baza iti spuneam cata memorie suporta,

| Rommeo a răspuns:

Sunt mai multi factor care trebuie sa ti cont. Daca suporta asemenea cantitate de ram, placa de baza, procesorul si BIOS-ul sa suporte si el. Si sa fim sinceri, nu ai nevoie de atata cantitate de memorie, sau doar ai vrut sa vezi ce zice lumea?

| XYZ02 a răspuns:

Nu,este overkill pentru gaming.
Standard pentru gaming este 8GB, capacitatea perfecta ar fi de 16GB.
128 de GB este incredibil nu ai ce sa faci cu atat de mult ram daca faci doar gaming.

| AndreiM77 a răspuns:

? 128 gb de ram? ai server sau ce? pur si simplu nu ai ce faci cu atata cantitate de memorie ram, 16gb in gaming sunt mai mult decat suficienti, nici nu cred ca placa ta de baza suporta atat. Mai bine ii investesti in o placa video si un procesor mai bun.

| Andreea11989 a răspuns:

Nu.

| LumiBo a răspuns:

NU. minim 1T

| kalex a răspuns:

Gaming? Nu.
De exemplu, mie mi-ar fi de folos pentru ca mai hostez un server aici, unul pe acolo, folosesc programe de grafica intensa (After Effects, Cinema 4D etc).
Deci NU!

| Moldoveanu15 a răspuns:

Pentru PC gaming nu, pentru un server da.

| Jrr_Cosmin_1995 a răspuns:

Nu merita, ca nu ai la ce sa ii folosestu, mai bine baga-ti 32 sau 64 sunt si mai ieftini, Oricum 128 gb nu ai joc sa ajunga, abia ajunge un joc la 32 dar la 128