| Girly97 a întrebat:

Se pare ca exista o problema ori cu Smart TV-ul meu (Samsung) ori cu DVD playerul. Cand aveam acum multi ani un televizor mai vechi Panasonic nu aveam niciodata vreo problema cu ecranul insa desi acest televizor SMART ar trebui sa fie mai eficient decat televizoarele vechi creeaza probleme cu unele DVD-uri. Se pare ca DVD-ul "Tom si Jerry il intalnesc pe Sherlock Holmes" are dupa parerea mea o problema de display. Meniul principal este la dimensiunea normala insa atunci cand ruleaza filmul nu mai vad niciun display al DVD playerului meu (play, rewind, fasat forward, stop etc) iar subtritarile sunt neobisnuit de "joase". Nu reusesc sa imi dau seama care este problema si de ce alte DVD-uri functioneaza bine dar ma gandesc ca ar fi o problema cu televizorul Samsung care ar trebui sa functioneze mai bine decat televizoarele vechi. Ce parere aveti? Care ar fi problema?

5 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Din moment ce TV-ul este smart ar trebui sa ai un USB, pui ce filme vrei pe un stick USB si te uiti folosind playerul integrat al tv-ului.

| Wr3nch a răspuns:

Problema e cu DVD-ul. Unele filme sunt facute sa ruleze la o rezolutie specifica si nu scaleaza. De asta atunci cand ii dai drumul imaginea nu arata cum trebuie.

| Girly97 explică (pentru Wr3nch):

Si mi-ar trebui unul nou?

| NLS a răspuns:

Ai încercat sa faci scalare manuala din meniul TV ului?
La fel cum faci la PC când ai un wallpaper ceva mai mic /sau mai mare decât ecranul și ii dai Stretch sa îl "întinzi" pe tot ecranul, respectiv sa ii aliniezi marginile la dimensiunea ecranului tău.
Asigura te și ca formatul de imagine e corespunzător.
Daca TV ul are 16:9, cauta sa pui și filmul la 16:9 (bănuiesc ca aici e buba)

| Girly97 explică (pentru NLS):

Am verificat DVD-urile si am aflat ca majoritatea sunt 4:3 in timp ce DVD-ul cu probleme este 16:9. Am reusit sa fac setarea manuala de pe DVD player insa Panasonicul meu vechi face asta automat.